Astygmatyzm – czym jest?

Astygmatyzm to jedna z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Czym charakteryzuje się ta choroba? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak ją skutecznie leczyć? O tym wszystkim dowiecie się w naszym dzisiejszym wpisie.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm objawia się tym, że na siatkówce powstaje obraz, który nie jest punktowy, chociaż w rzeczywistości taki powinien być. Wiązka promieni wpadająca do oka po załamaniu nie łączy się w jeden punkt, a tworzy linie. Astygmatyzm oka oznacza wadę wzroku, która dotyka przede wszystkim soczewkę lub rogówkę oka. Warto wiedzieć, że charakteryzuje się zaburzeniem symetrii obrotowej. Pacjent borykający się z tą dolegliwością narzeka, że widzi obraz niezbyt ostro i tylko w określonych obszarach widzenia (niezależnie od tego, jak daleko znajduje się od konkretnego przedmiotu).

Rodzaje astygmatyzmu

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje astygmatyzmu. Choroba, ze względu na wzajemne położenie osi astygmatycznych, dzieli się na astygmatyzm nieregularny oraz regularny. W tym pierwszym przypadku oko posiada osie optyczne nieprostopadłe. Wada jest zaś korygowana za pomocą soczewek kontaktowych. W przypadku astygmatyzmu regularnego, oku przypisuje się dwie prostopadłe osie optyczne, a wada jest leczona poprzez okulary ze specjalnymi szkłami cylindrycznymi. W obu wariantach można też zastosować zabieg laserowy.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Badania pokazują, że w większości przypadków astygmatyzm jest chorobą dziedziczną. Zazwyczaj dolegliwość jest obecna od dzieciństwa i może zmieniać się razem z rozwojem na poszczególnych etapach życia. W niektórych przypadkach astygmatyzm jest spowodowany przez problemy, które występują w soczewce oka. Małe różnice w krzywiźnie soczewki czasami prowadzą do powstania dolegliwości, ale o małym stopniu nasilenia. Astygmatyzm jest również powodowany przez wagę górnej powieki oka, która w pewnych przypadkach powoduje zniekształcenie widzenia. Innymi przyczynami powstania tej przypadłości są uraz albo blizna na rogówce. Warto wiedzieć, że za astygmatyzm odpowiada także cukrzyca. Ponadto, trzeba uważać na wszelkie uszkodzenia soczewki lub rogówki, które mają duży wpływ na powstanie tej choroby.

Objawy astygmatyzmu

Osoby z małym astygmatyzmem mogą nie zauważyć żadnych objawów. Czasami częściej mrugają, aby po prostu wyostrzyć sobie obraz w konkretnej sytuacji. Osoby z większą wadą borykają się już z niemałymi komplikacjami. Tutaj widzenie jest bardzo nieostre, a kontury danych przedmiotów są zniekształcone oraz wykrzywione. To sprawia, że komfort w czasie wykonywania codziennych obowiązków jest zaburzony. Astygmatyzm może powodować również bóle głowy (wynikające z nieostrości obrazów i zmuszania narządu wzroku do wysiłku), zniekształcenie widzianego obrazu, zamglenie widzianego obrazu czy nadwyrężenie wzroku.

Jak leczyć astygmatyzm?

Choroba jest leczona za pomocą soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, które powinny być dobierane u okulisty. Coraz więcej osób decyduje się także na zabieg laserowy. Operacja jest jednocześnie krótka i skuteczna. Mogą się na nią zdecydować osoby powyżej 20 roku życia.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog