Co należy wiedzieć o okularach do czytania

Każdy z nas dotrze do etapu życia, w którym niezbędnym wyposażeniem będą okulary. Z wiekiem stają się one niezbędne przy przeglądaniu codziennej prasy, czytaniu książek, a nawet obsłudze telefonu. Wszystkiemu winna jest prezbiopia – pogorszenie się wzroku powodowane zmniejszającą się z biegiem życia elastycznością mięśni, które odpowiadają za akomodację oka.

Okulary do czytania – z ramką czy bez?

Osoby, którym pogorszył się wzrok i problemem okazuje się czytanie książek czy gazet, stają przed wyborem okularów i rodzaju ramek, w jakich osadzone zostaną soczewki. To nie tylko dopasowanie ich do kształtu twarzy. Trzeba też podjąć decyzję, czy postawić na okulary bezramkowe, z całą ramką, a może półramką?

Okulary z pełnymi ramkami to dobry wybór dla osób, które w czasie ich noszenia koncentrują swój wzrok jedynie na obiektach położonych blisko oczu. W sytuacji, gdy trzeba od czasu do czasu spojrzeć nieco dalej, lepsze będą modele w półramkach lub bezramkowe. Górna część soczewek w nich osadzonych jest spłaszczona, dzięki czemu można patrzeć w dal ponad nimi, bez konieczności zdejmowania okularów, które nosi się na czubku nosa.

Okulary do czytania składane

Okulary do czytania przydają się jedynie przy patrzeniu na obiekty znajdujące się blisko oczu. Dal widziana przez takie soczewki jest nieczytelna. Oznacza to, że tego typu okulary nie nadają się do ciągłego noszenia. Sięga się po nie jedynie przy czytaniu, szydełkowaniu, wyszywaniu i wykonywaniu różnego rodzaju prac ręcznych, przy których trzeba koncentrować wzrok na bliskich obiektach. Przydadzą się np. w sklepie, gdy trzeba będzie wybrać pieniądze z portfela, zerknąć na paragon lub zapoznać się z etykietą danego produktu. Warto zawsze mieć je przy sobie. Ciekawą propozycją są okulary składane, które w torebce zajmują znacznie mniej miejsca niż klasyczne modele.

Okulary do czytania – oprawka plastikowa czy metalowa?

Kupując okulary do czytania możemy wybrać oprawkę nie tylko pod względem kształtu i koloru, ale też materiału, z jakiego została wykonana. Na metalowe okulary mogą zdecydować się osoby, które nie obawiają się reakcji alergicznej. Przy wrażliwej skórze bezpieczniejszym wyborem będzie tworzywo sztuczne.

Okulary do czytania – po co powłoka antyrefleksyjna?

Wybierając okulary do czytania warto zwrócić uwagę na to, czy soczewki pokryte są powłoką antyrefleksyjną, która redukuje odbicia i odblaski sztucznego światła od gładkiej powierzchni. Wyeliminowanie uciążliwych efektów sprzyja długiej, wielogodzinnej pracy w okularach bez uczucia zmęczonych oczu. Powłoka antyrefleksyjna jest nieocenionym wsparciem przy okularach służących do czytania i pracy przy komputerze.

Przyciemnione okulary do czytania – kiedy się przydadzą?

Czytanie przy intensywnym źródle światła szybko męczy oczy. Dzieje się tak dlatego, że intensywne promienie słoneczne lub blask żarówki odbijają się od białej kartki papieru, a to zmusza oko do większego wysiłku. W takich sytuacjach można sięgnąć po okulary do czytania z przyciemnionymi szkłami.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.