Co robić gdy pieką oczy?

Nadwyrężanie wzroku prowadzi do wielu dolegliwości. Spośród nich najczęściej odczuwane jest uczucie pieczenia i swędzenia oczu, określane jako „piasek pod powiekami”. Problem zmęczonych oczu dopada coraz więcej osób. Odpowiadają za to m.in. długie wpatrywanie się w monitory i ekrany urządzeń elektronicznych, pierwsze problemy ze wzrokiem i szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Uważaj na światło niebieskie

Coraz częściej słyszy się, że długa ekspozycja na światło niebieskie może podrażniać oczy, szybko je męczyć, a nawet powodować trudność z zasypianiem. Z całego światła widzialnego to właśnie niebieskie przenosi niemal największą energię, a najwięcej światła niebieskiego emitują wyświetlacze LCD.
Jeśli korzystasz często z komputera, telefonu lub tabletu, to okulary z filtrem światła niebieskiego są produktem stworzonym dla Ciebie. Korzystaj z nich podczas pracy przy ekranach i monitorach. Zwłaszcza, gdy trwa ona wiele godzin. Filtr, jakim pokryte są soczewki, zatrzymają część światła niebieskiego, dzięki czemu do Twojego oka dotrze jedynie jego ilość zbliżona do tej, jakiej dostarcza światło naturalne. Dodatkowo poprawisz kontrast widzenia, a to wszystko przełoży się na mniejsze zmęczenie i podrażnienie oczu.

Chroń oczy przed słońcem

Problem zmęczonych oczy i uczucia pieczenia może występować również przy zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Pamiętaj więc, by chronić je okularami z filtrem UVA oraz UVB. Dbając o komfort swoich oczu, wybierz model z soczewkami polaryzacyjnymi. To idealne rozwiązanie dla kierowców, żeglarzy, wędkarzy, narciarzy, rowerzystów i osób pracujących na świeżym powietrzu.
Szkła z soczewkami pokrytymi filtrem polaryzacyjnym szczególnie osobom cierpiącym na nadwrażliwość na promienie słoneczne. Nosząc je zauważysz, że kontrasty stały się wyraźniejsze, a oczy znacznie mniej się męczą, co jest efektem wyeliminowania dokuczliwych odblasków.

Filtr antyrefleksyjny przed komputer

O dobrą kondycję swoich oczu szczególnie powinny zadbać osoby pracujące przy komputerze. Podstawą powinny być tu okulary z soczewkami pokrytymi powłoką antyrefleksyjną, która wyeliminuje uciążliwe refleksy świetlne, które powstają w momencie, gdy światło odbije się od płaskiej, wypolerowanej powierzchni. To właśnie takie refleksy odpowiadają za szybkie męczenie się oczu i pojawiające się uczucie nieprzyjemnego pieczenia.
Siedząc przed komputerem przez dłuższy czas, zadbaj o odpowiednią higienę pracy. Właściwa odległość oczu od monitora zmniejszy ryzyko ich przemęczenia. Pamiętaj też o odpowiednim nawilżaniu oczu i pomieszczenia, w którym pracujesz. Miej pod ręką sztuczne łzy i sięgaj po nie, gdy poczujesz taką potrzebę. Po każdej przepracowanej przy komputerze godzinie zrób przerwę i wykorzystaj ją na gimnastykę oczu. Pomrugaj szybko przez chwilę, spójrz w dal, zaciśnij powieki i ponownie spójrz w dal. Gdy poczujesz, że oczy stają się zmęczone, przysłoń je na chwilę dłońmi i spróbuj patrzeć w ciemność. Zwróć uwagę, by nie dotykać przy tym powiek.
Staraj się wykorzystać każdą chwilę, by zrelaksować oczy. Co jakiś czas bez poruszania głową przenoś wzrok w górę, w dół, w prawo i lewo, a następnie na przemian w przeciwległe rogi monitora.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog