Czy okulary ajurwedyjskie leczą wzrok?

Wiele osób z wadą wzroku marzy o tym, by obudzić się pewnego dnia bez potrzeby sięgania po okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Ich noszenie potrafi być uciążliwe, a bez nich nie da się komfortowo funkcjonować. Zwłaszcza, gdy wada jest duża. Medycyna wschodnia poleca okulary ajurwedyjskie, jako środek do spełnienia marzeń niejednego okularnika. Czy rzeczywiście leczą one wzrok?

Okulary ajurwedyjskie – Co to takiego?

Chociaż okulary ajurwedyjskie znane są od tysięcy lat, nadal wiele osób nie wie o ich istnieniu. Ich historia zaczęła się na Dalekim Wschodzie, gdy szkła korygujące wzrok prawdopodobnie nie miały jeszcze okazji pojawić się choćby w marzeniach. Wówczas sposobem na poprawienie jakości widzenia i leczenie wad wzroku były właśnie okulary ajurwedyjskie. Współcześnie okulary ajurwedyjskie nazywane są bezsoczewkowymi. To właśnie brak soczewek osadzonych w oprawie odróżnia je od powszechnie znanych okularów korekcyjnych. Zamiast szkieł mamy tu plastikowe przesłony, a w nich kilkadziesiąt otworów o niewielkich rozmiarach. To przez nie obraz dociera do oka i choć wydaje się to zadziwiające – jest on wyraźny nawet dla osób z wadą wzroku.

Okulary ajurwedyjskie — badania naukowe i kliniczne

Już sama nazwa tych okularów brzmi dość egzotycznie, a fakt, że zawdzięczamy je medycynie hinduskiej, sprawia, że wiele osób podchodzi do nich z dużą dozą sceptycyzmu. Tymczasem okazuje się, że rozwiązanie wymyślone tysiące lat temu znajduje zastosowanie w dzisiejszych czasach, a do tego cechuje się sporą skutecznością. Warto podkreślić, że okulary tego rodzaju nie korygują wzroku i nie są w stanie wyleczyć poważnych chorób wzroku. Badania dowodzą jednak, że poprzez naturalną stymulację oczu można znacząco poprawić kondycję oczu i powiązanych z nimi mięśni, a tym samym uniknąć rozwoju wielu dolegliwości. Badania naukowców dowodzą, że regularne noszenie okularów ajurwedyjskich nie zmienia refrakcji czy amplitudy akomodacji, ale z całą pewnością poprawia ostrość wzroku i odpowiedź akomodacji.

Zastosowanie — do czego służą okulary ajurwedyjskie?

W dzisiejszych czasach nasz wzrok jest narażony nieustannie na wiele szkodliwych czynników. Należą do nich nie tylko promieniowanie UV i zanieczyszczenie powietrza, ale również wielogodzinna praca przy komputerze, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych czy zakurzonych. Okulary ajurwedyjskie to znane od wielu lat narzędzie do tego, aby w sposób niemalże bezwysiłkowy stymulować pracę oczu, a tym samym poprawić ich kondycję. Ich działanie opiera się na zasadach znanych z medycyny staroindyjskiej.

Z daleka do złudzenia przypominają zwykłe okulary, ale nie posiadają soczewek i przez to w żaden sposób nie korygują wzroku. Posiadają za to czarne przesłony z wieloma otworami o niewielkiej średnicy. Otwory te umożliwiają naturalną stymulację oka, ponieważ mięśnie oka i gałki oczne są zmuszane do wytężonej pracy. Światło wpada przez nie do oka pod kątem prostym, zaś same oczy muszą skupiać się na poszczególnych punktach — i właśnie na tym polega naturalny trening oczu.

Jak działają okulary ajurwedyjskie?

Fenomen okularów ajurwedyjskich w leczeniu wad wzroku polega na naturalnej stymulacji oka, która następuje po wyłączeniu widzenia peryferyjnego. Metoda ta jest skuteczna zarówno w przypadku osób z krótkowzrocznością, jak i dalekowidzów. Po założeniu okularów ajurwedyjskich zmuszamy źrenice oczu do patrzenia na świat jedynie przez niewielkie otwory. Wpadające przez nie promienie światła docierają do oka pod kątem prostym. Nie załamują się po drodze, dzięki czemu na siatkówce tworzy się obraz, który zyskuje na ostrości. Patrzenie przez okulary ajurwedyjskie są treningiem dla oczu. Stymuluje je do ćwiczeń, przez co mięśnie oka stają się mocniejsze, a wzrok uczy się ostrości widzenia.

Jak długo nosić okulary ajurwedyjskie i czy leczą one wady wzroku?

Okulary ajurwedyjskie nie są w stanie cofnąć żadnej wady wzroku ani wyleczyć poważnych dolegliwości. Cel ich noszenia jest zupełnie inny. Chodzi mianowicie o to, aby wzmacniać mięśnie gałki ocznej i poprawić ostrość widzenia, przy czym ten ostatni efekt jest odczuwalny już po chwili od ściągnięcia okularów. Choć na początku efekty wynikające z noszenia tego rodzaju okularów są mniej odczuwalne, finalnie wszystko zależy od dyscypliny oraz systematyczności.

Zaleca się nosić okulary ajurwedyjskie przez mniej więcej sześć tygodni i trzeba robić to codziennie przez dwie lub trzy godziny. Eksperci przestrzegają przed noszeniem ich dłużej, a przy okazji przed noszeniem ich w niektórych okolicznościach. Terapia powinna odbywać się w kontrolowanych warunkach, a więc podczas wykonywania codziennych czynności lub spacerów w spokojnych miejscach. Nie powinno się jednak prowadzić pojazdów w tego rodzaju okularach, ponieważ siłą rzeczy redukują one nieco pole widzenia.

Przeciwwskazania i skutki uboczne — czy okulary ajurwedyjskie szkodzą?

Nie ma żadnych dowodów na to, żeby okulary ajurwedyjskie mogły komuś zaszkodzić i pogorszyć stan jego wzroku, a tym samym nie stwierdzono przeciwwskazań do ich noszenia. Stanowią one naturalną formę ćwiczenia mięśni oczu, która przynosi korzyści ludziom w różnym wieku. Co więcej, noszenie okularów ajurwedyjskich może okazać się zbawienne w przypadku stanów pooperacyjnych oczu.

Po operacjach na zaćmy, jaskry czy innych zabiegach na siatkówce pacjenci mają do czynienia z rozszerzoną źrenicą, a wówczas okulary ajurwedyjskie działają jak fizyczna przesłona chroniąca przewrażliwione oczy. Wówczas widziany przez nie obraz jest znacznie ostrzejszy, a ponadto do oka trafia o wiele mniej światła, co szczególnie w dni słoneczne i wkrótce po operacji jest bardzo ważne. Badania nie wykryły również żadnych niepożądanych skutków ubocznych noszenia tego rodzaju okularów, a jedynym efektem jest poprawa ostrości widzenia w czasie ich noszenia oraz trening mięśni oka.

Skuteczność — czy okulary ajurwedyjskie działają i poprawiają wzrok?

Okulary ajurwedyjskie nie powinny być traktowane jako panaceum na wszelkie wady wzroku i dolegliwości z nim związane. W rzeczywistości nie są w stanie korygować wzroku, ale działają bardzo korzystnie na kondycję oczu. Dzięki nim można znacząco poprawić pracę mięśni oka, a podczas korzystania z nich obraz znacząco się wyostrza, ponieważ oko zaczyna pracować w zupełnie inny sposób. Zaleca się stosowanie okularów ajurwedyjskich w przypadku stanów pooperacyjnych, dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu, początkowej zaćmy czy też starczowzroczności. Chociaż nie mają właściwości leczniczych, można je z całą pewnością traktować jako gadżet do skutecznych i niemal bez wysiłkowych ćwiczeń. Nie bez powodu cieszą się rosnącą popularności wśród ludzi w różnym wieku, którzy pragną zadbać o swoje oczy wszelkimi dostępnymi metodami.

Sposób użycia — jak używać i korzystać z okularów ajurwedyjskich?

Uzyskanie najlepszych efektów jest w tym wypadku ściśle uzależnione od regularności stosowania. Codzienne używanie okularów w kontrolowanych warunkach, takich jak wykonywanie zwykłych czynności czy relaksujące spacery, powinno w tym wypadku stać się nowym nawykiem. Terapia powinna trwać około sześciu tygodni. Na początku okulary powinno się zakładać na kilka minut, wydłużając czas do dwóch lub trzech godzin, kiedy oczy się już przyzwyczają.

Chcąc uzyskać efekty stosowania okularów ajurwedyjskich, należy sięgać po nie codziennie. Taka terapia powinna trwać kilka tygodni. Okulary bezsoczewkowe można zakładać je przy wykonywaniu codziennych czynności: oglądając telewizję, czytając, pracując przy komputerze lub odpoczywając na spacerze. Trzeba jednak pamiętać, by nie nosić ich dłużej, niż 2-3 godziny dziennie. Pamiętaj, że pole widzenia przez okulary ajurwedyjskie jest ograniczone. Nie sięgaj więc po nie np. prowadząc samochód.

Eksperci doradzają, aby nie przekraczać tych ram czasowych. Osoby stosujące okulary ajurwedyjskie odczuwają w krótkim czasie poprawę ostrości widzenia, ale dopiero systematyczne treningi sprawiają, że okulary przynoszą realne i długotrwałe skutki. Chodzi tutaj oczywiście o to, że dzięki regularnemu noszeniu tego rodzaju okularów trenujemy mięśnie oka. Ćwiczenia takie sprawiają, że mięśnie te się nie kurczą i nie nadwyrężają, a to wpływa na jakość widzenia. Poprawę jakości widzenia i ostrości obrazu zauważa się już bezpośrednio po zdjęciu okularów ajurwedyjskich. To, jak szybko osiągniesz stały efekt, zależy przede wszystkim od systematyczności sięgania po okulary ajurwedyjskie i rodzaju wady, którą chcesz wyleczyć. Na pewno przyda się cierpliwość i determinacja w działaniu.

Okulary ajurwedyjskie — jakie wybrać?

Okulary ajurwedyjskie cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością, a w związku z tym można je coraz częściej spotkać w licznych sklepach stacjonarnych i internetowych. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie cechują się taką samą jakością, a przecież chodzi o tak newralgiczny narząd, jak wzrok. Dlatego też powinno się kupować okulary tego rodzaju tylko w sprawdzonych i cieszących się zaufaniem sklepach. Wówczas będziemy mieć pewność, że kupujemy okulary sprzedawane jako wyrób medyczny, a nie gadżet wątpliwej jakości.

W sklepie Stylion dostępne są różne modele okularów ajurwedyjskich, które można dostosować do indywidualnych preferencji. Wszystkie z nich opatrzone są atestem i zapewniają gwarancję skuteczności. W sklepie znajdują się modele o kształtach powszechnie lubianych przez mężczyzn czy kobiety, ale również okulary, które świetnie sprawdzą się w przypadku dzieci. Wszystkie z nich wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne.

Specjaliści od medycyny naturalnej zalecają korzystanie z okularów ajurwedyjskich nie tylko w leczeniu wad wzroku, ale również w profilaktyce. Warto sięgać po nie po ciężkim dniu, aby zregenerować oczy oraz w sytuacji, gdy odczuwa się w nich ból, pieczenie i swędzenie. Tego typu okulary mogą okazać się przydatne zarówno w trosce o jakość widzenia, ale też w walce z zespołem suchego oka.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog