Czy okulary do czytania nadają się do komputera?

Wzrok po 40 roku życia może stopniowo ulegać pogorszeniu. Kiedy problemy z widzeniem stają się zbyt uciążliwe, wiele osób decyduje się na wizytę u okulisty. Ten najczęściej przepisuje konkretną parę okularów korekcyjnych. Duży procent z nich to tak zwane okulary do czytania, która stanowią wsparcie dla oczu podczas czytania, czyli tak naprawdę długiego wpatrywania się w bliski obiekt. Czy jednak przepisane okulary do czytania sprawdzą się również w przypadku pracy przy komputerze?

Czy okulary do czytania nadają się do komputera? – podstawowe informacje

Praca biurowa nierozerwalnie wiąże się z wpatrywaniem się przez wiele godzin w ekran monitora. Ten nie dość że emituje szkodliwe dla wzroku światło niebieskiego, to jeszcze niemal nieustannie miga. Ta sytuacja poważnie naraża wzrok pracowników. Zmęczenie wzroku może objawiać się zarówno symptomami widocznymi na pierwszy rzut oka, jak i tych długofalowych, o których dowiedzieć się często można dopiero podczas wizyty u okulisty. Krótkofalowe objawy przemęczenia wzorku to przede wszystkim wysuszenie oka oraz zaczerwienie. Intensywne łzawienie po oderwaniu wzroku od monitora również świadczy o zbyt dużym nadwyrężeniu wzroku. Długofalowe skutki pracy biurowej to stopniowe pogorszenie się ostrości widzenia oraz lub chwilowe utraty ostrości widzenia. Jak chronić wzrok przed niekorzystnym działaniem monitora? Jednym z rozwiązań jest zastosowanie specjalnych okularów do pracy przy komputerze. Jednak czy okulary do czytanie nadają się do komputera?

Okulary do czytania a praca komputerowa

Młode osoby, u których wykrywa się najczęściej niewielką wadę wzroku, mogą widzieć stosunkowo dobrze nawet bez stosowania wspomnianej wcześniej korekcji wzroku. Dlatego też mogą oni bez większych problemów pracować w okularach korekcyjnych, bez odczuwania wyraźnego dyskomfortu. Sytuacja ma się zgoła inaczej w przypadku osób starszych. Są oni bowiem narażeni na większe wady wzroku oraz staro wzroczność, która może dodatkowo pogłębić problem. W tym przypadku, oprócz okularów do czytania, może być konieczne stosowanie specjalnych okularów do komputera. Dlaczego? Głównym problemem, z którym muszą borykać się starsi pracownicy biurowi jest jednoczesne pisanie na klawiaturze oraz spoglądanie na ekran monitora. Jedno lub drugie będzie w tym przypadku nieco niewyraźne, co znacznie obniży komfort patrzenia a także samej pracy. Więc w przypadku osób po czterdziestym roku życia odpowiedź na pytanie, czy okulary do czytania nadają się do komputera, brzmi nie. Konieczne jest stosowanie oddzielnej pary okularów.

Okulary do komputera – czym powinny się charakteryzować?

Większość pracowników biurowych pracuje przy tych urządzeniach przez wiele godzin, dlatego tego rodzaju okulary powinny być przede wszystkim wygodne. W praktyce oznacza to, że nie powinny one uciskać górnej części nosa. Niewskazane są również szkła korekcyjne, które po dłuższym używaniu doprowadzają do zawrotów głowy oraz mdłości. W przypadku tego produktu ważne jest również to, aby posiadały filtr chroniący wzrok przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.