Czym powinny charakteryzować się okulary do komputera?

Obecnie społeczeństwo nie wyobraża sobie życia bez komputera. Właściwie prawie wszystko opiera się na elektronice i każdego dnia mamy z nią do czynienia. Komputery służą nam do pracy, rozrywki, komunikacji, zakupów itd. Niektórzy korzystają z nich przynajmniej po kilka godzin dziennie, a to niestety nie pozostaje bez negatywnego wpływu na zdrowie. Szczególnie narażone mogą być nasze oczy, zwłaszcza jeśli już mamy wadę wzroku. Czym powinny charakteryzować się okulary do komputera?

1. Wygoda

Najważniejsze jest to, aby w okularach czuć się komfortowo, zwłaszcza gdy musimy mieć je założone przez co najmniej kilka godzin w ciągu dnia i pracować w nich. Warto odpowiednio dopasować okulary do pracy przy komputerze do kształtu twarzy, wielkości i rozstawu oczu itp. Nie ma bowiem sensu nosić fasonów, w których nie czujemy się dobrze, a pole widzenia nie jest optymalne. Oczywiście niezwykle ważne jest też, aby dostosować szkła do swojej wady wzroku. Należy także pamiętać, że wzrok z czasem może się pogarszać (a w niektórych przypadkach poprawiać), toteż warto systematycznie chodzić do okulisty i w razie potrzeby zmieniać szkła w okularach.

2. Antyrefleksy

Gdy pracujemy przy komputerze, warto nosić okulary, które mają antyrefleksyjne soczewki. Niwelują one różnego rodzaju migotania i odblaski, a poza tym wyostrzają widzenie. Powłoki antyrefleksyjne redukują liczbę odbić światła. Udowodniono również, że dzięki takim okularom oczy męczą się znacznie mniej i wolniej, a jest to bardzo ważne w przypadku konieczności spędzania wielu godzin dziennie przed komputerem. Oprócz tego do komputera polecane są też soczewki jednoogniskowe, bowiem tradycyjne okulary do czytania mogą się w tej roli nie spełnić.

3. Okulary progresywne

Niestety nie zawsze jest tak, że mamy problem tylko z widzeniem bliskich obiektów lub dalekich. Wiele osób ma obie te wady, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia wraz z wiekiem rośnie. Wówczas praca przy komputerze może być trudna, bowiem musimy wpatrywać się zarówno przed siebie, jak i np. w pisane małym drukiem dokumenty. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się okulary progresywne, które przystosowują się do patrzenia w dal oraz na blisko. Co prawda trzeba się do nich przyzwyczaić i są one dość kosztowne, ale z czasem docenimy je za komfort i brak konieczności ciągłego zmieniania okularów.

Dbaj o okulary do pracy przy komputerze

Oprócz dobrania odpowiednich okularów do komputera, warto także pamiętać o kilku innych zasadach. Przede wszystkim należy dbać o okulary, systematycznie je czyścić, chronić szkła przed zarysowaniem i uszkodzeniami, przechowywać w bezpiecznym miejscu. Istotne jest także to, aby robić sobie chociaż krótkie przerwy od pracy, gdy spędzamy cały dzień przed komputerem. Ponadto warto zachować odpowiednią odległość twarzy od monitora, a w razie konieczności stosować krople na suchość oka. Bardzo ważne jest też właściwe oświetlenie pomieszczenia. Nie powinniśmy pracować przy komputerze w ciemnym pokoju, bowiem światło komputera może wówczas bardzo nas razić, a nawet uszkodzić wzrok. Wiele może pomóc już chociażby lampka biurowa.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog