Daj odpocząć oczom!

Coraz więcej osób ma w swojej pracy do czynienia z komputerami. Te urządzenia elektroniczne pozwalają wykonywać wiele czynności zdecydowanie szybciej i dokładniej. Z drugiej strony, przyczyniają się do powstawania bólu oczu. Narząd wzroku po całym dniu spędzonym w pracy często jest w zdecydowanie słabszej kondycji. Co zrobić, aby skutecznie zregenerować oczy? Jak zmniejszyć dyskomfort w czasie samej pracy? Oto garść naszych sprawdzonych sposobów.

Jak zregenerować oczy po długotrwałej pracy przy komputerze?

Długotrwała praca przy komputerze negatywnie działa na narząd wzroku. Oczy swędzą, łzawią czy pieką. Wiele godzin spędzonych na wpatrywaniu się w urządzenia elektroniczne przyczynia się także do pogarszającej się ostrości widzenia. Osoby pracujące na co dzień z komputerami nierzadko mają do czynienia także z bólami głowy, podwójnym widzeniem obrazu na ekranie czy zdecydowanie gorszą koncentracją, co oczywiście negatywnie wpływa na jakość realizowanych zadań. Jeśli nie chcecie, aby w kolejnych dniach te problemy nasilały się, musicie coś z tym faktem zrobić.

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest zwykły spacer. Zrezygnujcie ze środków komunikacji miejskiej i zdecydujecie się na piesze pokonanie trasy (jeśli macie taką możliwość). Oczy bardzo dobrze reagują na kolor zielony, dlatego starajcie się w czasie spaceru jak najczęściej patrzeć na takie elementy. W czasie marszu dobrze jest jak też… dużo mrugać. Wszystko dlatego, że praca przy komputerze wpływa na zdecydowanie rzadsze wykonywanie tej czynności. To także przyczynia się do powstawania różnych wyżej wymienionych dolegliwości. Dobrze jest zadbać, aby w czasie odpoczynku od codziennie wykonywanych obowiązków jak najczęściej mrugać, aby nie doprowadzić do nadmiernego wysychania gałki ocznej i zapewnić sobie większy komfort.

Po powrocie do domu także trzeba zadbać o odpowiednią regenerację. Skuteczne są ćwiczenia na narząd wzroku. Jakie? Bardzo polecanym zadaniem do wykonania jest wyobrażenie sobie przewróconej cyfry 8 i wodzenie wzrokiem po jej obwodzie (należy rozpocząć od lewej dolnej części brzuszka ósemki). Skutecznym ćwiczeniem jest też zaciskanie powiek. Trzeba tylko wziąć głęboki oddech, zamknąć oczy oraz zacisnąć mocno szczękę (przy wstrzymanym na kilka sekund oddechu). W dalszej kolejności trzeba zacisnąć mocno powieki i zrobić szybki wydech przy jednoczesnym wytrzeszczanie oczu.

Inne sposoby? Znakomicie sprawdza się okład z rumianku. Musicie go zaparzyć i schłodzić w lodówce. Należy odczekać kilka minut a następnie zamoczyć waciki, z których można wykonać kompresy. Świetnym domowym sposobem są także plasterki ogórka, które nie tylko regenerują narząd wzroku, ale także zmniejszają cienie pod oczami i poprawiają wygląd w tych okolicach.

Nie zapomnijcie także o śnie. To bardzo dobry sposób na regenerację – wiele osób twierdzi, że najskuteczniejszy. Oczy w czasie tego kilkugodzinnego odpoczynku szybko regenerują się i są gotowe do nowych wyzwań.

Jakie okulary wybrać?

Stosowanie powyższych rad sprawi, że wasze oczy będą zdecydowanie szybciej regenerować się. Dobrze jest jednak pomyśleć też o odpowiednich okularach do pracy przy komputerze. Wszystko po to, aby oczy jak najmniej męczyły się w czasie wykonywania codziennych obowiązków. Znakomitym wyborem są okulary antyrefleksyjne.

Te produkty minimalizują natężenie światła odbitego (czyli eliminują refleksy świetlne) oraz zwiększają skalę światła przechodzącego, dzięki czemu zapewniają zdecydowanie większą jakość widzenia i redukują dyskomfort związany z wielogodzinnym wpatrywanie się w monitor.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.