Gogle na motor – jak wybrać?

Każdy fan motocykli staje przed koniecznością kupna dodatkowych akcesoriów, ułatwiających uprawianie ukochanego sportu. Do niezbędnego wyposażenia motocyklisty należą przede wszystkim gogle. Od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy. Podpowiadamy więc, jak wybrać odpowiednie gogle na motor.

Na rynku można znaleźć bez trudu wiele modeli okularów, stworzonych z myślą o motocyklistach. Różnią się one nie tylko designem, ale przede wszystkim właściwościami oraz sposobem wykonania. Pamiętajmy, że na tego typu akcesoriach nie wolno oszczędzać. Szukajmy trwałego sprzętu, który nie zawiedzie nas w trudnych sytuacjach.

Gogle na motor – z jakich materiałów?

Pierwszą kwestią, której należy bacznie się przyjrzeć przed dokonaniem zakupu, jest dobór odpowiednich komponentów, wykorzystywanych przy produkcji gogli. Okulary te muszą być jednocześnie i lekkie, i elastyczne – tak, by zapewnić kierującemu odpowiedni komfort. Niezmiernie ważna jest również odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dobre gogle przetrwają niejedną motocrossową przygodę. Nie będą również się nadmiernie rysować.

Warto także zwrócić uwagę na detal, jakim jest gąbka wyściełająca sprzęt. To ona odpowiada za szczelność gogli i ich dopasowanie do kasku oraz kształtu głowy. Bardzo ważną rolę odgrywa tu również pasek mocujący, który powinien być wzmocniony specjalną antypoślizgową warstwą, zapobiegającą przesuwaniu się okularów.

Gogle na motor – jakie szkła?

Sercem gogli są jednak przede wszystkim zamontowane w nich szkła. Te należy dobrać przede wszystkim pod kątem tego, w jakich warunkach planujemy jeździć. Jeśli zamierzamy poruszać się wyłącznie po suchym terenie, w dobrych warunkach pogodowych, możemy wybrać zwykłe, przeźroczyste szyby. Na rynku znajdziemy jednak również gogle z przyciemnianymi szkłami, które zapewnią ochronę przeciwsłoneczną i zabezpieczą kierowcę przed nagłym oślepieniem promieniami słonecznymi. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie powłok polaryzacyjnych, które zniwelują niepotrzebne odbicia i odblaski. Wśród dostępnych szkieł znajdują się również takie, które przez producentów oznaczane są jako „anti-fog” lub „anti-scratch”. Te pierwsze zapobiegają parowaniu (mogą być więc szczególnie przydatne w chłodne jesienne wieczory i poranki). Drugie natomiast są bardziej odporne na zarysowania. Gogle na motor można kupić również w wersji z modnymi ostatnio szkłami lustrzanymi.

Dodatkowe akcesoria

Wśród gadżetów uwielbianych przez motocyklistów, poczesne miejsce zajmują tzw. zrywki. Pod nazwą tą kryją się specjalne folie, które naklejane są na szkłach gogli. Przydają się one podczas jazdy w szczególnie trudnym terenie, w tym na specjalnie przygotowanych torach motocrossowych. Kiedy gogle pokryją się błotem i kurzem, „zrywki” można usunąć jednym ruchem dłoni i znów cieszyć się doskonałym widzeniem (istnieją również specjalne systemy typu „roll-off”, które mogą nas w tym wyręczyć). Większość dostępnych w sprzedaży gogli jest specjalnie dostosowana do montażu zrywek.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Okulary sportowe