Gogle narciarskie – niezbędny dodatek na zimowych stokach

Sezon zimowy, a zarazem i narciarski, już w pełni. Już niebawem pierwsze dzieciaki udadzą się na ferie, co będzie okazją do wspólnych rodzinnych wypadów na narty. To doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu zimą, ale pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o bezpieczeństwo. Podstawą jest przede wszystkim sprawny sprzęt narciarski oraz odpowiedni strój. Kombinezon i narty to jeszcze nie wszystko, w tym przypadku liczy się każdy element, także gogle narciarskie. Są one niezbędnym dodatkiem na zimowych stokach i warto zawczasu się w nie zaopatrzyć. Dlaczego nie można zapomnieć o goglach narciarskich i co powinno je cechować?

Gogle narciarskie – dlaczego są tak niezbędne?

Gogle narciarskie pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Dzięki nim promienie słoneczne odbite od śniegu nie wyrządzą szkody naszym oczom. Warto wiedzieć, że zbyt długie wpatrywanie się w śnieg może prowadzić do bólu i oślepiać. Gogle narciarskie chronią wzrok nie tylko przed słońcem, ale także różnymi urazami mechanicznymi. Podczas zjazdu zawsze może się zdarzyć, że odpryśnie jakiś kamyczek, grudka śniegu, przewrócimy się, wjedziemy w jakąś przeszkodę, gałąź itp. Jeśli podczas takiej sytuacji na oczach będziemy mieć gogle, nic nam się nie stanie. Ponadto, gogle stanowią element stroju każdego narciarza i chyba nikt nie wyobraża sobie szusujących po stokach osób bez charakterystycznych okularów.

Czym powinny się charakteryzować odpowiednie gogle narciarskie?

Gogle narciarskie muszą przede wszystkim posiadać odpowiedni filtr UV, w przeciwnym razie mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Szczególnie trzeba uważać na tanie gogle, które posiadają tylko przyciemniane szkła, a nie mają filtrów. Najlepiej zdecydować się na takie okulary, które przepuszczają mało promieni. W słoneczne dni konieczne jest, aby gogle posiadały ciemną szybkę. Istotnym elementem jest także filtr polaryzacyjny, chroniący oczy przed światłem odbitym od śniegu. Przydatna będzie także powłoka fotochromowa, bowiem zmienia ona kolor zależnie od natężenia światła. Warto ponadto zwrócić uwagę na system ANTI FOG, który zabezpiecza szkła gogli przed parowaniem, co w trakcie zjazdu mogłoby przecież mieć przykre konsekwencje. Dobre gogle narciarskie powinny cechować się dużą wytrzymałością, bowiem w przypadku uderzenia muszą nas chronić, a nie same ulec zniszczeniu. Bardzo ważne jest też właściwie dobranie ich do wielkości i kształtu twarzy, gdyż w przeciwnym razie będą nam przeszkadzać zamiast pomagać.

Fotochromy kontra polaryzacja

Wielu narciarzy ma problem z wyborem pomiędzy goglami fotochromatycznymi a polaryzacyjnymi. Istnieją już takie, które łączą obie te cechy, ale są jeszcze dość drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Fotochromy zmieniają kolor szybki w zależności od natężenia światła, ale z bardzo mocnymi promieniami nie zawsze sobie radzą. Z kolei gogle z polaryzacją posiadają filtr chroniący oczy przed rozproszonym światłem, dzięki czemu śnieg nas nie oślepia. Ich cechą jest również wyostrzanie obrazu i poprawianie widoczności.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog