Idealne okulary dla kierowcy

Komfort jazdy samochodem zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych. Duży wiatr, deszcz czy słońce – wszystko wywiera w jakiś sposób wpływ na kierowcę auta, a także na samochód (m.in. wydłużona droga hamowania). Oczy kierowcy odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego trzeba zadbać o ich stan oraz łatwe dostrzeganie szczegółów na drodze i poboczu. Na co zwracać uwagę podczas zakupu okularów do jazdy autem i jakie będą najlepsze?

Jak wybrać okulary do jazdy autem?

Niestety, na samym wstępie należy powiedzieć, że nie istnieją okulary uniwersalne, które sprawdzą się dla każdego. Dlatego odpowiedni dobór konkretnego modelu jest bardzo istotny. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kolor szkła okularów. To zależy od  tego, co najbardziej przeszkadza kierowcy. Jeśli celem jest ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym, najlepszą opcją jest zaopatrzenie się w szkła w kolorze szarym, które skutecznie przyciemnią obraz. W tym przypadku należy też zwrócić uwagę na polaryzację okularów. Dzięki temu promienie słoneczne będą odbijać się od powierzchni okularów, a nie wpadać przez nie prosto do rozszerzonych źrenic (co niestety często się zdarza w przypadku okularów przeciwsłonecznych gorszej jakości). Trzeba jednak pamiętać, aby barwa szkieł nie była zbyt ciemna i nie ograniczała widoczności.

Okulary dla kierowcy – szkła w kolorze żółtym

Jest to coraz częściej wybierany model. Okulary wyposażone w szkła o żółtej barwie skutecznie rozjaśniają obraz, a także zwiększają jego kontrast. Dzięki temu są wręcz idealne do nocnej jazdy. Jeśli ktoś często wraca z pracy po zmroku lub odbywa dalekie wyjazdy, które nie zawsze kończą się w dzień – takie okulary będą idealne na czas podróży. Warto je nosić także podczas zimy, aby oślepiający śnieg nie był tak dokuczliwy podczas poruszania się samochodem. Tutaj także warto sprawdzić czy dany model jest polaryzacyjny. Szkła w kolorze żółtym doskonale sprawdzą się też w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak silne opady lub mgły. Umożliwiają bowiem lepsze widzenie i dostrzeganie szczegółów, co zmniejsza czas reakcji na daną sytuację i nieraz zapobiegnie kolizji.

Jak dobrać oprawki okularów do jazdy autem?

Można się dziwić, że oprawki w jakikolwiek sposób wpływają na widoczność, lecz tak właśnie jest. Okazuje się, że odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o okulary dla kierowcy. Tutaj jedną z najistotniejszych cech jest grubość. Oprawki powinny być jak najcieńsze, aby w minimalnym stopniu ograniczały pole widzenia. Grubsze wersje będą bowiem widoczne i z góry narzucą ramy obrazu. Można zdecydować się także na wersje bezramkowe. Kończą się one szkiełkiem, a w dolnej części są pozbawione oprawki. Drugą rzeczą, której trzeba się przyjrzeć podczas zakupów, to wygodne zauszniki. Kierowcy podczas prowadzenia samochodu nie może nic przeszkadzać ani uwierać, ponieważ jest to dodatkowy rozpraszacz. Komfort podczas noszenia okularów musi być więc postawiony na pierwszym planie. Dobrze też, aby gumowe noski okularów były na tyle miękkie, by nie powstawały odciski.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog