Jak chronić oczy zimą?

O ile potrzeba noszenia okularów przeciwsłonecznych latem jest już powszechnie znana, o tyle taka praktyka zimą u wielu osób budzi zdziwienie. Wydaje się bowiem, że o tej porze roku, skoro słońce świeci ze znacznie mniejszą intensywnością, niż kilka miesięcy wcześniej, nasze oczy nie są narażone na działanie szkodliwego promieniowania. Takie myślenie to duży błąd. Oczy trzeba chronić również zimą.

Okulary przeciwsłoneczne zimą – Dlaczego?

O noszeniu okularów przeciwsłonecznych zimą powinniśmy pamiętać szczególnie, gdy otacza nas śnieżno-lodowy krajobraz. W takim otoczeniu promieniowanie słoneczne dociera do naszych oczu nie tylko z góry. Bardzo często są one odbijane od powierzchni lodu lub białego śniegu, co potęguje szkodliwe działanie promieniowania UV na nasze oczy. Zimą długa ekspozycja na działanie promieni słonecznych i promieniowania UV może doprowadzić do śnieżnej ślepoty lub zwyrodnienia plamki żółtej. Nie nosząc okularów przeciwsłonecznych o tej porze roku ryzykujemy też wystąpieniem zaćmy. Trzeba także pamiętać o tym, że skóra wokół oczu jest delikatna i bardzo podatna na niektóre nowotwory. Warto więc ukryć ją, zakładając okulary z filtrem UV. Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowe wyposażenie osób, które wybierają się w góry. Tam obowiązuje bowiem zasada, że im wyżej nad poziomem morze się znajdujemy, tym więcej światła przepuszcza otaczające nas powietrze. To oznacza, że do naszych oczu trafia więcej szkodliwego promieniowania UV, niż w terenie nizinnym.

Zimowe dolegliwości – Jak się chronić?

Zimą dopadają nas różne dolegliwości. Na tej liście są też problemy dotykające naszych oczu. Najczęściej jest to uczucie suchości oczu, swędzenia i pieczenie. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze spadkiem poziomu wilgoci w otaczającym nas powietrzu, błony śluzowe zaczynają wysychać, a oczy produkują mniej łez, które są ich naturalnym nawilżaczem. Jest to problem, który pojawia się wraz z początkiem sezonu grzewczego. Z myślą o swoich oczach i utrzymaniem ich w dobrej kondycji, warto na okres zimowy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Dobrą praktyką jest też wypijanie w ciągu dnia odpowiedniej ilości wody. Zdaniem specjalistów to ok. 2 litrów płynu. Pracując przy komputerze lub laptopie warto mieć pod ręką krople nawilżające do oczu. Niezbędne są również okulary z filtrem światła niebieskiego – pozwolą one wpatrywać się w ekran bez uczucia zmęczenia oczu, które prowadzi do ich przesuszenia.

Proś o poradę lekarza okulisty

Suche i podrażnione oczy są szczególnie narażone na różnego rodzaju infekcje. Produkowane przez nie łzy to nie tylko naturalny nawilżacz. Film łzowy to bariera dla różnego rodzaju patogenów, m.in. wirusów, bakterii i grzybów. Zainfekowane oko jest szczególnie podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV. Za każdym razem, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, skorzystaj z porady lekarza okulisty. Przy zmęczonych, suchych i podrażnionych oczach nie zapomnij o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych. To czas, w którym ochrona pod filtrem UV jest dla nich bardzo potrzebna.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog