Jak dbać o soczewki kontaktowe w czasie wakacji?

Lato i towarzysząca mu piękna pogoda to idealny czas na różnego rodzaju aktywność. Ale nie tylko – długo wyczekiwane wakacje to dla wielu osób moment ładowania akumulatorów na najbliższe miesiące, leżąc na rozgrzanym piasku urokliwej plaży. Okularnicy chętnie zamieniają szkła w oprawach na wygodne soczewki kontaktowe. Jak dbać o nie w czasie wakacji?

Przede wszystkim higiena

Korzystając latem z soczewek kontaktowych pamiętaj o odpowiedniej higienie. Na plaży, w basenie, jeziorze lub morzu łatwo o bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty, które mogą doprowadzić do poważnych zakażeń oczu. W skrajnych przypadkach może skończyć się to zapaleniem rogówki, a nawet utratą wzroku.
Z myślą o higienie swoich soczewek kontaktowych, jeśli nie chcesz rezygnować z nich podczas nurkowania lub pływania, załóż dedykowane dla takiej aktywności gogle lub okulary, które zabezpieczą oczy i soczewki przed kontaktem z wodnymi pasożytami. Po kąpieli w jeziorze, morzu lub basenie nie dotykaj dłońmi oczu i ich okolic, by uniknąć ryzyka wprowadzenia do nich bakterii lub grzybów.

Noś przy sobie okulary

Na plażę lub na basen zabierz ze sobą swoje okulary korekcyjne. Może bowiem zdarzyć się tak, że soczewka kontaktowa wypadnie z oka. Wówczas nie daj się pokusie włożenia jej tam z powrotem. Pamiętaj, że znajdujesz się w miejscu, w którym trudno utrzymać higienę rąk. Nie ryzykuj więc, że wraz z soczewką kontaktową włożysz do oka niebezpieczne dla zdrowia patogeny.
Leżąc na piasku uważaj, by jego ziarenka nie dostały się do oka. Jeśli jednak tak się stanie, wyjmij soczewkę. W przeciwnym razie ryzykujesz, że zanieczyszczenie uszkodzi oko. Pod żadnym pozorem nie płucz soczewki pod plażowym kranem, wodą mineralną z butelki lub pobliskiego zbiornika i nie wkładaj jej ponownie do oka. Jednorazową wyrzuć, a wielokrotnego użytku włóż do specjalnego pojemniczka wypełnionego płynem przeznaczonym do odkażania i przechowywania soczewek kontaktowych.

Dbaj o odpowiednie nawilżenie oka

Latem, gdy powietrze jest suche i gorące, oczy są narażone na przesuszenie. Dyskomfort jest szczególnie odczuwalny przez osoby noszące soczewki kontaktowe. To cza, gdy nie powinieneś rozstawać się z kroplami nawilżającymi. Aplikuj je w każdej chwili, gdy odczujesz wrażenie suchego oka.
Filtr łzowy to dodatkowe zabezpieczenie oka przed szkodliwymi dla jego kondycji i zdrowia patogenami. W naturalny sposób wypłukuje niebezpieczne bakterie, wirusy, grzyby i inne pasożyty. To szczególnie ważne, gdy powierzchnia ukryta jest pod soczewką kontaktową.

Kiedy zrezygnować z soczewek kontaktowych?

Plaża, basen, woda jeziora lub morza to miejsca, w których bezpieczniej będzie zrezygnować z soczewek kontaktowych. Jeśli nie jesteś w stanie funkcjonować bez korekcji wzroku, wybierz okulary. Nie wymagają one sterylnych warunków podczas zakładania i zdejmowania.
Jeśli jednak zdecydujesz się wybrać komfort podczas plażowania, sięgnij po soczewki przeznaczone do krótkiego noszenia. Łatwiej utrzymać na nich higienę. Częsta wymiana soczewek ogranicza ryzyko wprowadzenia do oczu groźnych patogenów. A gdy ich nie nosisz, przechowuj zgodnie z zaleceniami producentów, zachowując wszelkie środki ostrożności i stosując się do zasad związanych z utrzymaniem higieny.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog