Jak dobrać okulary korekcyjne?

Wydawać by się mogło, że dobór okularów korekcyjnych to tylko i wyłącznie zajęcie dla optyka. Nic bardziej mylnego. W większości sytuacji możemy pokusić się o samodzielny wybór – jeśli nie szkieł, to co najmniej oprawek.

Okulary korekcyjne – wybór soczewek

Oczywiście, określenie wady wzroku to zadanie dla specjalisty. Tylko lekarz przy pomocy określonego sprzętu może stwierdzić, jak poważne jest nasze schorzenie i jakiej korekcji wymaga. Jednak jeśli wykonywaliśmy badania stosunkowo niedawno, a nasz wzrok się nie pogarsza, nie ma przeciwwskazań do tego, by – na podstawie wcześniejszych zaleceń – zakupić okulary korekcyjne z takimi samymi soczewkami. W tym celu nie musimy odwiedzać już okulisty. Jeśli nasza wada jest popularna (np. +1 w każdym oku), bez problemu można kupić gotowe okulary korekcyjne.

Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – np. w związku z pogorszeniem jakości widzenia – wizyta u specjalisty jest nieodzowna (ta sama zasada dotyczy zresztą sytuacji, gdy szkła zamierzamy wyrabiać w zakładzie optycznym). Długotrwałe korzystanie z nieprawidłowo dobranych soczewek może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Ich pierwszym objawem są bóle czy zawroty głowy, a w efekcie końcowym takie postępowanie może doprowadzić nawet do pogłębienia wady wzroku.

O ile jednak o wielkości korekcji decyduje lekarz, o tyle dobór dodatkowych parametrów soczewek leży zwykle po stronie klienta. Warto więc już zawczasu zastanowić się, czy przydadzą nam się na przykład szkła fotochromowe bądź powłoka polaryzacyjna (niweluje ona szkodliwe odblaski i odbicia, a tym samym jest ona bardzo przydatna podczas uprawiania sportów i prowadzenia samochodu).

Okulary korekcyjne – modne oprawki

Niemal całkowicie w gestii klienta pozostaje dobór oprawek. Większość okularów korekcyjnych wykonana jest z podobnych materiałów: metalu bądź tworzyw sztucznych. Wybierając je, weźmy pod uwagę rodzaj wykonywanej przez nas pracy oraz tryb życia. Ma on bezpośredni wpływ na to, jaka odporność na uszkodzenia mechaniczne zastosowanych tworzyw będzie nam potrzebna. Nawet jeśli zdecydujemy się na „pancerne” oprawki, które powinny wytrzymać wszystkie zdarzenia losowe, pamiętajmy o zakupie etui – to niewielki wydatek, a pomoże ochronić szkła.

Okulary to już w tej chwili nie tylko sposób poprawy wad wzorku, ale i modny gadżet, którego zastosowanie stanowi bardzo ważne uzupełnienie stroju. Od tego, jakie oprawki wybierzemy, zależy to, w jaki sposób będziemy postrzegani. Na przykład modne oprawki kujonki dodają powagi a zarazem młodzieńczego luzu. Nie można z tym jednak przesadzić – ślepe podążanie za modą sprawia, że zaczynamy wyglądać śmiesznie. Oprócz mody, bardzo ważną rolę w doborze oprawek pełnią nasze osobnicze właściwości. Warto sprawdzić, jakim kształtem charakteryzuje się nasza twarz. Odpowiednie okulary korekcyjne mogą wyszczuplić okrągłe kształty bądź nadać rysom bardziej łagodnego charakteru.

Jak widać, nawet przy zakupie okularów korekcyjnych, jako konsumenci mamy wiele do powiedzenia. Możliwość wyboru nie ogranicza się tylko do kilku wzorów oprawek. Warto o tym pamiętać.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Okulary korekcyjne