Jak dobrać okulary sportowe?

Stare przysłowie mówi, że sport to zdrowie. By jednak tak było w rzeczywistości, podczas jego uprawiania należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Nieodzownym elementem jest zapewnienie oczom odpowiedniej ochrony. Podpowiadamy, jak dobrać okulary sportowe.

Wśród okularów sportowych wyróżnić możemy trzy podstawowe kategorie: okulary ochronne (często wyposażone w filtr polaryzacyjny), okulary przeciwsłoneczne oraz okulary dla osób z wadą wzroku. Oczywiście, jest to znaczne uproszczenie – w końcu również osoby z problemami zdrowotnymi powinny chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W takiej sytuacji sięgają one po rozwiązania łączące zalety okularów przeciwsłonecznych z korekcją wad wzroku.

Dlaczego okulary sportowe są tak ważne?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Podczas uprawiania sportów nasze oczy narażone są mnóstwo czynników drażniących. Najgroźniejsze z nich są urazy mechaniczne, mogące skutkować nawet utratą wzroku. Eksperci z National Society to Prevet Blindness (amerykańskiego stowarzyszenia zajmującego się przeciwdziałaniu schorzeniom wzroku) szacują, że urazu oka podczas uprawiania sportów doznaje 40 tysięcy osób rocznie. Do 90% tych wypadków nie doszłoby, gdyby pacjenci stosowali okulary ochronne. Osoby, które nie noszą sportowych okularów, muszą liczyć się również podrażnieniami, wywołanymi drobinkami kurzu, pyłu oraz z problemami związanymi z niedostateczną ochroną przeciwsłoneczną.

Okulary sportowe – jakość i wytrzymałość

Okulary sportowe to sprzęt do zadań specjalnych. Dlatego też pierwszym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest jakość ich wykonania. W przypadku okularów stworzonych z myślą o uprawianiu sportu, jak w żadnym innym przypadku, istotna jest jakość wykonanej oprawy. Ta powinna być przede wszystkim lekka i odporna na ewentualne uszkodzenia. Wśród materiałów często wykorzystywany jest aceatat, grilamid, optyl oraz włókna węglowe.

Tak jak w przypadku każdych okularów, najistotniejsze są jednak soczewki – zarówno trwałe, jak i zapewniające odpowiednią jakość widzenia. Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są tego typu „szkła” jest poliwęglan. Dlaczego wybór producentów pada akurat na tę substancję? Jest ona 20-krotnie bardziej odporna na uszkodzenia i zarysowania od szkła. Za poliwęglanem przemawia również jego waga – trzykrotnie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych materiałów.

Okulary sportowe – jakie szkła?

Dobierając optykę, należy zwrócić uwagę również na powłoki zastosowane w soczewkach. W przypadku okularów sportowych, warto sięgnąć po szkła z filtrem polaryzacyjnym – odbijają one szkodliwe odblaski, zwiększającym tym samym znacząco komfort uprawiania sportów. Jeśli szukamy okularów przeciwsłonecznych, niezmiernie istotnym parametrem będzie wielkość filtra polaryzacyjnego – zainteresujmy się tymi modelami, w których wartość filtra wynosi co najmniej 400 UV. Warto wiedzieć, że w przypadku okularów sportowych duże znaczenie ma również kolor soczewki. Okulary o szkłach brązowych przygotowane są z myślą o narciarzach, wędkarzach i rowerzystach. Szare soczewki polecane są miłośnikom sportów wodnych, a zielona optyka uznawana jest za uniwersalną.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Okulary sportowe