Jak poprawnie odczytać receptę (recepta okularowa)?

Problemy z oczami są coraz powszechniejsze. Nic więc dziwnego, że tak wiele ludzi chodzi do okulistów. Po wykonanym badaniu lekarz specjalista wręcza pacjentowi receptą okularową, na podstawie której wykonywane są urządzenia korekcyjne. Zastanawialiście się, co oznaczają te wszystkie symbole? Jeśli tak, to powinniście przeczytać nasz artykuł, dzięki któremu wasza ciekawość zostanie w pełni zaspokojona.

Co oznaczają poszczególne oznaczenia na recepcie?

Na początek zajmijmy się lewą stroną recepty, na której znajdują się następujące oznaczenia: OP, OL, dal i bliż. Dwa pierwsze symbole na pewno dla nikogo nie stanowią większej zagadki, ponieważ jest to po prostu oko prawe i lewe. O co jednak dokładnie chodzi z dwoma pozostałymi oznaczeniami? Otóż „dal” to zapis korekcji okularowej do dali. Jest to istotny parametr, kiedy okulary mają służyć do codziennego użytku, na przykład do oglądaniu telewizji. Z kolei „bliż” to zapis korekcji okularowej do bliży. W tym przypadku okulary mają służyć przede wszystkim do czytania.

W górnej części recepty mamy zaś takie terminy: cylinder, oś, pryzmat, baza i PD. Wartość w polu „cylinder” oznacza, że konieczna jest korekcja astygmatyzmu. Warto wiedzieć, że moce mogą mieć wartości albo dodatnie, albo lub ujemne. „Oś” zawsze występuje w połączeniu z cylindrem. Wartość w tym polu może wynosić od 0 do 180 stopni i określa umieszczenie soczewki okularowej w oprawie. Parametr „pryzmat” podawany w przypadku zeza albo problemów z widzeniem obuocznym. Trzeba podkreślić, że moc zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych wraz z podaną bazą pryzmatu. Tymczasem „baza pryzmatu” stanowi kierunek pryzmatu i może być podawana na 2 sposoby. W pierwszym z nich pacjenci stykają się z oznaczeniami stopni (od 0 do 360 stopni). Niektórzy okuliści stosują też opcję opisową. PD to zaś rozstaw źrenic.

Dlaczego warto umieć odczytywać recepty okularowe?

Jest kilka powodów. Po pierwsze, taka umiejętność może się bardzo przydać. Warto bowiem zawsze sprawdzać lekarzy czy czasami nie zapisali czegoś inaczej, niż do nas mówili. Okuliści to też ludzie i mogą się pomylić, a poprawne odczytanie wypisanych przez nich recept może nam oszczędzić wielu kłopotów z niewłaściwie dobranymi okularami. Dobrym zwyczajem jest omówienie wszystkich parametrów z okulistą i sprawdzenie czy wszystko jest tak, jak powinno.

Po drugie, dzięki temu można swobodnie korzystać z kupowania okularów przez Internet. W dzisiejszych czasach jest to coraz powszechniejsza opcja. Wystarczy mieć tylko receptę, odczytać ją i wybrać właściwe okulary ze stosownymi mocami.

Kupowanie okularów przez Internet jest coraz popularniejsze, ponieważ dzięki tej opcji można porównać sobie oferty z wielu sklepów i wybrać tę najbardziej atrakcyjną. Trzeba także podkreślić, że sklepy internetowe mają urozmaicony asortyment,  który nie tylko sprawia, że widzenie jest ostre, a wada korygowana. Warto wiedzieć, że właściciele takich firm online przykładają bardzo dużą uwagę także do posiadania w ofercie urządzeń, które są modne i efektownie zaprojektowane.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog