Jak wybrać najlepsze okulary dla kierowców?

Każdy kierowca, który ma za sobą chociaż jedną długą trasę doskonale wie, jak bardzo prowadzenie auta męczy oczy. Zwłaszcza, gdy na co dzień nosi się okulary korekcyjne. Znacznie trudniej poradzić sobie ze zmęczeniem oczu w słoneczny dzień lub po zmroku. W pierwszym przypadku wzrok atakują oślepiające promienie, a w drugim uliczne lampy mroczki i mgiełki na szkłach korekcyjnych. Jak wybrać najlepsze okulary dla kierowcy?

Powłoka antyrefleksyjna – must have

Podstawowym wyposażeniem każdego kierowcy powinny być okulary antyrefleksyjne. Dotyczy to nie tylko szkieł korekcyjnych. Powłoką pokrywane są również okulary przeciwsłoneczne i zerówki. Jeśli nie masz wady wzroku, skorzystaj z ostatniej z wymienionych opcji – soczewki zerówki w żaden sposób nie zaburzą widzenia.
Dzięki powłoce antyrefleksyjnej na soczewkach okularowych, unikniesz odbić mijanych po drodze lamp i efektów świetlnych powstających przy odbijaniu się światła od gładkich, wypolerowanych powierzchni. Dodatkowo antyrefleks sprawia, że obrazy widzi się wyraźniej, dzięki czemu oko nie nadweręża się i nie męczy zbyt szybko.

Filtry na oślepiające słońce

Kierowca dbający o swój komfort i bezpieczeństwo osób, które z nim podróżują, nie może wybrać się na przejażdżkę bez okularów przeciwsłonecznych. Powinny one być wyposażone nie tylko w filtr chroniący wzrok przed promieniowaniem. Cennym dodatkiem będzie powłoka antyrefleksyjna i polaryzacja, która dodatkowo wyeliminuje odbicia promieni słonecznych np. od asfaltu lub mijanych budynków. Kolejną zaletą szkieł polaryzacyjnych są uwydatnione kontrasty i co za tym idzie – lepsza widoczność obiektów.
Kierowcom, którzy na co dzień wymagają korekty wzroku i z różnych powodów nie mogą skorzystać z soczewek kontaktowych, polecamy okulary dopasowane odpowiednio do wady wzroku i wzbogacone powłokami: antyrefleksyjną, polaryzacyjną i fotochromem, dzięki któremu wraz ze wzrostem intensywności światła szkła osadzone w prawie będą ciemniały.

Na wieczór, noc oraz pochmurny i deszczowy dzień

Na listę okularów dla kierowcy warto dopisać okulary z żółtymi lub pomarańczowymi szkłami. Przydadzą się podczas prowadzenia auta wieczorem i nocą. Żółte i pomarańczowe soczewki uniemożliwią dotarcie do oczu krótkich fal świetlnych – przy słabym świetle ulegną one rozproszeniu na znajdujących się w powietrzu drobinkach wody i jednocześnie przepuszczą promienie żółte, pomarańczowe oraz czerwone. W efekcie mijane po drodze obiekty staną się jaśniejsze i lepiej widoczne. Tego typu okulary równie dobrze spiszą się przy dużym zachmurzeniu i przy padającym deszczu.

Jak dobrać oprawki dla kierowcy?

Bez względu na to, z jakiego rodzaju okularów będzie korzystał kierowca, trzeba zadbać o odpowiedni dobór oprawek. Powinny one być dopasowane w taki sposób, by nie uwierały w głowę i jednocześnie dobrze trzymały się na swoim miejscu, za odpowiadają odpowiednio wyprofilowane zauszniki. Nie bez znaczenia jest tu również wielkość oprawy. Ramki soczewek powinny być na tyle duże, by nie ograniczać pola widzenia.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog