Jak wybrać okulary do jazdy autem?

Okulary to rzecz, którą nie wszyscy kierowcy lubią, ale wielu z nich po prostu musi je nosić. Dotyczy to nie tylko osób z wadą wzroku, które ze względu bezpieczeństwa zakładają szkła korekcyjne, ale wszystkich kierowców – bowiem powinni chronić swoje oczy chociażby przed słońcem. Z reguły niestety nie wystarczy tylko jedna para i kierowca powinien mieć przy sobie okulary dostosowane do różnych pór dnia i roku oraz warunków pogodowych. Jak odpowiednio wybrać okulary do jazdy autem?

Okulary przeciwsłoneczne

Zarówno osoby z wadą wzroku, jak i bez niej, powinny nosić okulary przeciwsłoneczne, kiedy podczas jazdy narażeni są na promienie słoneczne. Słońce może być szkodliwe nie tylko dla naszych oczu, ale stwarzać zagrożenie podczas prowadzenia auta. Wystarczy, że światło odbije się od lusterka lub będzie bezpośrednio skierowane na nas i wówczas widoczność drogi zostanie znacznie ograniczona. O wypadek w takich sytuacjach naprawdę nietrudno. Gdy nosimy na co dzień okulary korekcyjne, to warto zaopatrzyć się w szkła chroniące dodatkowo przed słońcem, czyli tak zwane fotochromy. Można też zdecydować się na soczewki kontaktowe i okulary przeciwsłoneczne. Ważne jest jednak, aby nie były one zbyt ciemne, bowiem mogłyby wtedy utrudniać widoczność. Niewskazane są także nienaturalne kolory szkieł. Uważa się, że najlepsze są brązowe, szare lub czarne szkła, ale o zaciemnieniu około 70%. Ponadto, warto upewnić się, że posiadają one wszystkie niezbędne filtry. Kupowanie tanich okularów w supermarkecie lub na bazarze nie jest najlepszym rozwiązaniem, bowiem produkt może nie zapewniać wystarczającej ochrony. Oprócz tego należy przyjrzeć się czy szkła nie zakrzywiają lub nie zniekształcają obrazu.

Okulary do jazdy nocą

Prowadzenie pojazdu nocą wymaga szczególnego wysiłku i dobrego wzroku. Wokół panuje ciemność, a na dodatek mogą oślepiać nas stojące przy drodze lampy lub światła należące do nadjeżdżających z przeciwnej strony pojazdów. Aby poprawić widoczność drogi nocą, warto zaopatrzyć się w specjalne okulary o jasnym, ale zarazem ciepłym kolorze szkieł, najlepiej żółtym. Okulary do jazdy nocą to świetnie rozwiązanie, ponieważ powodują, że do oka dociera mniej fal świetlnych odpowiedzialnych za ciemne barwy. Przepuszczają za to dużo promieni czerwonych i żółtych, dzięki czemu droga wydaje się jaśniejsza. Ponadto, wiele takich szkieł jest antyrefleksyjnych i zapobiega oślepianiu nas przez światła lamp. Tego typu okulary sprawdzą się również w pochmurne dni, podczas jazdy w tunelach itp.

Okulary do codziennej jazdy samochodem

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że osoba z wadą wzroku jest zobowiązana używać podczas prowadzenia pojazdu okularów korekcyjnych bądź też soczewek kontaktowych. Oczywiście najważniejsze jest to, aby kierowca czuł się komfortowo, toteż decyzja o noszeniu okularów czy soczewek należy do niego. Istotne jest, że już mała wada zobowiązuje nas do korzystania ze szkieł korekcyjnych. Jak wybrać okulary do codziennej jazdy samochodem? Przede wszystkim muszą one być wygodne i odpowiednio dopasowane do naszego rozstawu oczu, szerokości głowy itd. Niedopuszczalne jest obsuwanie się okularów, przesuwanie czy przekrzywianie, ponieważ podczas kierowania pojazdem nie powinniśmy zajmować się poprawianiem szkieł. Niezaprzeczalnie, szkła okularów nie mogą być zbyt małe i wąskie, bowiem utrudnia to patrzenie, np. pod kątem.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog