Jak zadbać o swoje oczy podczas pracy w biurze?

Praca biurowa przez wiele osób ceniona jest za stabilność. Z reguły nie musimy nigdzie biegać, po prostu wykonujemy swoje obowiązki. Wiąże się to jednak z dużym obciążeniem dla oczu. Przede wszystkim spędzamy sporo czasu przy komputerze, co może osłabić nasz wzrok, powodować zmęczenie, bóle głowy, suchość oczu. Również praca z dokumentami może nam nie służyć. Ciągłe wpatrywanie się w małe literki jest niekomfortowe oraz osłabia nasze widzenie na odległość. Jak odpowiednio zadbać o swoje oczy podczas pracy w biurze?

Odpowiednie okulary do pracy

Absolutną podstawą i koniecznością jest dobór odpowiednich okularów, o ile oczywiście mamy wadę wzroku. Praca przed komputerem oraz czytanie dokumentów przy osłabionym wzroku i bez okularów może być bardzo męcząca. Oprócz tego przyczynia się do pogłębiania wady wzroku, notorycznych bólów głowy itd. Warto zatem udać się do okulisty i zdecydować na kupno odpowiednich okularów do pracy. Dobrze jest co jakiś czas i w miarę regularnie – nawet profilaktycznie – badać wzrok.

Soczewki są w przypadku pracy przy komputerze mniej polecane, bowiem będą one dodatkowo wysuszać gałki oczne. Już samo patrzenie się w monitor przez wiele godzin dziennie oraz czas spędzony na czytaniu dokumentów może wyzwalać problem przesuszenia oczu.

Nawilżające krople do oczu

Osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem, książkami czy dokumentami, często skarżą się na tzw. zespół suchego oka. Spowodowany jest on przede wszystkim wpatrywaniem się w jeden punkt i zbyt rzadkim mruganiem. Poza tym światło emitowane przez komputer może dodatkowo przyczyniać się do uczucia przesuszenia gałek ocznych. Na szczęście z pomocą przychodzą nawilżające krople do oczu. Zazwyczaj są to po prostu sztuczne łzy, które nawilżają nasze oczy. Warto również jak najczęściej mrugać, by zadbać o naturalne nawilżenie oczu.

Przerwy w pracy dla dobra wzroku

Dla naszego wzroku zabójcze jest ciągłe spoglądanie w jeden punkt. Nie służy im także, gdy skupiamy się przez długi czas wyłącznie na pobliskich przedmiotach. Warto zatem podczas pracy przy komputerze lub dokumentach, oderwać się od nich co jakiś czas choć na kilka chwil i popatrzeć w dal. Z pewnością zauważymy, że początkowo ostrość będzie słaba i dopiero po czasie będziemy widzieli lepiej oddalone od nas obiekty. Jest to naprawdę dobry trening dla oczu. Oprócz tego po każdej godzinie pracy z komputerem powinniśmy zrobić sobie krótką przerwę, aby nasz wzrok mógł zwyczajnie odpocząć.

Właściwe oświetlenie biurka do pracy

Niezwykle ważne jest też właściwe oświetlenie w miejscu pracy. Kiedy czytamy jakieś książki, dokumenty itp. powinniśmy przebywać w jasnym pomieszczeniu. Gdy zaczyna robić się ciemno, koniecznie zapalajmy światło. Czytanie w słabym oświetleniu znacznie nadwyręża nasz wzrok. Niebezpieczne jest także wpatrywanie się w jaskrawy monitor komputera, gdy wokół jest ciemno. Warto zapalić sobie światło albo chociaż lampkę biurową. Nie można także zapominać o zachowaniu odpowiedniej odległości od komputera. Gdy będziemy mieli twarz wręcz wlepioną w monitor, nasz wzrok może tego nie wytrzymać i szybko zacznie protestować. Warto również zachować odległość od książki i papierów, aby nie pogarszać widzenia dalszych obiektów.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog