Jak zmierzyć rozstaw źrenic (PD)?

Bez wątpienia każda osoba – która nosi okulary – chce, aby ten sprzęt gwarantował odpowiednią jakość widzenia. Przekłada się to na wiele elementów, jak choćby komfort wykonywania wielu codziennych obowiązków, a także dobre samopoczucie – w końcu jeśli dobrze widzimy, to nasze oczy nie są zmęczone, podrażnione itd. Aby było to możliwe trzeba mieć odpowiednie okulary, które będą uwzględniały wiele różnych czynników. Są to choćby wady wzroku czy preferowany styl życia (na przykład długotrwała praca przy komputerze). Trzeba także zadbać o to, aby okulary miały odpowiedni rozstaw źrenic PD. Dlaczego ten parametr jest tak ważny? Jak go zmierzyć? Czy można to zrobić samodzielnie?

Dlaczego pomiar rozstawu źrenic jest tak ważny?

Każdy powinien wiedzieć, że rozstaw źrenic (z angielskiego pupillary distance) jest bardzo istotnym parametrem. Nie chodzi tylko o to, że umożliwia odpowiednie stworzenie okularów korekcyjnych. Trzeba podkreślić, że właściwie zmierzony rozstaw źrenic (i zastosowany w tych urządzeniach) przyczynia się przede wszystkim do tego, że widzenie jest zdecydowanie lepsze i ostrzejsze. To oczywiście przekłada się na jakość wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli rozstaw źrenic będzie odpowiednio zmierzony, to noszenie okularów będzie również całkowicie bezpieczne i maksymalnie komfortowe. Warto wiedzieć, że odległość pomiędzy środkami źrenic wyrażana jest w milimetrach i podawana jest jako jedna wartość lub dwie (dla obu oczu).

Rozstaw źrenic – czy można zmierzyć samodzielnie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy rozstaw źrenic może być zmierzony samodzielnie. Jak najbardziej jest to możliwe. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta czynność służy tylko zmierzeniu PD do dali! Do wykonania tego zadania potrzebna będzie dokładna i w miarę nowa linijka, aby można było precyzyjnie odczytać wszystkie wartości. Jak zatem samodzielnie zmierzyć ten parametr? W pierwszej kolejności należy stanąć przed lustrem. Odległość powinna być taka, w jakiej dana osoba trzyma zazwyczaj gazetę w trakcie czytania. Następnie należy przyłożyć linijkę przed oczami. Istotne jest to, aby to urządzenie nie było w żaden sposób wygięte lub pofalowane. Następnie trzeba przysłonić jedno oko i patrzeć na odbicie odsłoniętego drugiego. W tym momencie należy odczytać z linijki odległość od środka źrenicy prawego oka do środka nosa. Tak samo należy postąpić z drugim okiem.

Warto zaznaczyć, że pomiar ten może być też wykonywany także przy pomocy drugiej osoby. Kiedy jest częściej stosowany? Jeśli chcecie zmierzyć rozstaw źrenic do okularów, które będą służyły wam przede wszystkim do czytania, to wtedy skorzystanie z tej opcji jest zdecydowanie bardziej korzystne. Wszystko dlatego, że pomiar będzie dokładniejszy. Jak go dokonać? W pierwszej kolejności należy stanąć na wprost osoby, która będzie pomagać w badaniu. Najlepiej byłoby, aby oczy obu osób znalazły się na jednakowej wysokości. Odległość powinna być równa długości ręki badanego. Następnie  osoba, która mierzy PD, powinna przyłożyć linijkę pod oczami badanego. W dalszej kolejności badający powinien przesłonić swoje lewe oko, a badany musi patrzeć w jego odsłonięte prawe oko (wtedy mierzony jest rozstaw źrenic do dali) albo na czubek nosa – wtedy mierzymy PD do bliży. Potem już pozostaje tylko odczytać  odległość od środka źrenicy prawego oka do środka nosa i powtórzyć wszystkie wymienione wyżej czynności w stosunku  do drugiego oka. Jeśli PD będzie dokładnie zmierzony, to wtedy noszenie okularów będzie stanowiło czystą przyjemność i pełen komfort.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog