Korekta laserowa wady wzroku

Statystyki pokazują, że coraz więcej z nas ma kłopoty z różnymi wadami wzroku. Wiele osób decyduje się na korektę laserową. Jakie są przeciwwskazania? Jak wygląda cały zabieg? Czy występują jakiekolwiek skutki uboczne?

Korekta laserowa wzroku – jakie są przeciwwskazania?

Zabiegowi nie mogą poddać się osoby, które mają mniej, niż 21 lat oraz więcej, niż 55 lat. Przeciwwskazaniem do wykonania korekty laserowej wzroku jest także ciąża i okres karmienia. Na zabieg nie mogą zdecydować się pacjenci, którzy posiadają zbyt dużą wadę (-14 dioptrii i więcej w przypadku krótkowzroczności,+ 6 dioptrii i więcej w przypadku dalekowzroczności oraz astygmatyzm większy, niż 5 dioptrii). Pozostałymi przeciwwskazaniami okulistycznymi są cienka rogówka, niestabilna wada wzroku (która cały czas się zwiększa), zaćma, jaskra, wady rogówki, odwarstwienie siatkówki, zespół suchego oka, stany zapalne oczu, przemieszczenie źrenicy, opadanie powiek, nierównowaga mięśni oka, zbyt głęboko osadzone oczy czy niepełne zamknięcie powieki.

Wyróżniamy także przeciwwskazania związane z ogólnym stanem zdrowia. Są to m.in.: zaburzenia psychiczne, guzkowe zapalenie tętnic, choroby neurologiczne, niektóre choroby autoimmunologiczne czy problemy zdrowotne związane z osłabieniem odporności organizmu. Ponadto na zabieg nie dostaną pozwolenia osoby, które mają choroby nowotworowe, weneryczne, pasożytnicze, tarczycy, nadnerczy czy wady serca. Innymi przeciwwskazaniami są też uzależnienia od używek, alergia (w stanie nasilenia) czy cukrzyca.

Należy wiedzieć, że każda osoba przed zabiegiem przechodzi dokładny wywiad medyczny, który pozwala ocenić czy korekta laserowa wzroku jest w ogóle możliwa (biorąc pod uwagę badanie okulistyczne czy ogólny stan zdrowia).

Jak przebiega zabieg?

Najpierw pacjentowi jest podawane znieczulenie miejscowe. Co prawda odczuwa on lekki dyskomfort w trakcie zabiegu, ale nie ma to nic wspólnego z bólem. Osoba, która zdecydowała się na korektę laserową wzroku jest cały czas przytomna. Drugim etapem zabiegu jest podanie kropli znieczulających do oczu. Następnie pacjent ma rozszerzane oraz unieruchamiane powieki. Dopiero wtedy zostaje użyty laser. Pacjent powinien cały czas patrzyć przed siebie, aby zabieg przyniósł oczekiwane skutki. Korekta laserowa wzroku trwa od kilku do kilkunastu minut. Co ciekawe, nawet dzień po zabiegu można spokojnie wykonywać zwykłe, codzienne czynności.

Jakie są skutki uboczne?

Niektórzy twierdzą, że korekta laserowa wzroku jest w pełni bezpieczna. Czy to prawda? Nie. Tylko okulary są maksymalnie bezpieczne dla naszego wzroku i pomagają korygować wady. W tym aspekcie na drugim miejscu znajdują się soczewki, a dopiero potem jest laserowy zabieg. Warto zaznaczyć, że dużo w tej kwestii zależy od wywiadu medycznego. Lekarz powinien dokładnie ocenić czy dana osoba może poddać się zabiegowi i czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Pacjent nie może też absolutnie niczego zatajać.

Powikłaniami po zabiegu laserowym wzroku są np.: niepełna korekcja (zazwyczaj w przypadku osób z bardzo dużymi wadami), nadmierna korekcja, syndrom suchego oka, pojawienie się astygmatyzmu, efekty poświaty oraz aureoli, uszkodzenia nabłonka rogówki, problemy związane z utworzeniem płatka rogówki czy podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Oczywiście, takie kłopoty zdarzają się rzadko i zazwyczaj dają się skutecznie wyleczyć, ale nie można stwierdzić, że korekta laserowa wzroku jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog