Krótkowzroczność a okulary korekcyjne – jakie wybrać?

Niewiele osób może obecnie cieszyć się nienagannym wzrokiem. Niektórym pogarsza się on wraz z wiekiem, inni już się urodzili z wadą. Najczęściej spotykana jest krótkowzroczność, która polega na złym skupianiu promieni i obraz tworzy się jak gdyby przed siatkówką. Krótkowidz słabo widzi na duże odległości, nie ma natomiast problemu z obiektami znajdującymi się blisko. To, co jest daleko, rozmazuje się i znikają szczegóły oraz ostrość. Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych. Jak wybrać odpowiednie?

Okulary korekcyjne dla krótkowidza

Krótkowidz musi nosić okulary zwane „minusami”. Posiadają one soczewki rozpraszające, zwane też wklęsło-wypukłymi. Wydłużają one ogniskową soczewki oka i dzięki temu następuje przedłużenie punktu skupienia promieni w stronę siatkówki. Wówczas obraz tworzy się już we właściwym miejscu. Okulary korekcyjne dla krótkowidza sprawiają, że jest on w stanie zobaczyć oddalone obiekty, a oprócz tego jego wzrok się nie męczy i wada nie pogłębia się. Oczywiście, aby odpowiednio dobrać okulary, konieczna jest najpierw wizyta u okulisty. Oszacowanie samemu, jaką mamy wadę wzroku, to praktycznie rzecz niemożliwa i można sobie tylko jeszcze bardziej zaszkodzić. Istnieją różne rodzaje krótkowzroczności, a niektórzy mają ponadto jeszcze inne problemy ze wzrokiem i konieczne mogą okazać się okulary korygujące więcej wad. Niektórzy mogą również kwalifikować się do noszenia soczewek, ale bez wątpienia nawet wtedy warto posiadać parę okularów. Przydadzą się one chociażby podczas infekcji oczu lub ich przemęczenia, np. przez długotrwałą pracę przy komputerze.

Kryteria wyboru okularów dla krótkowidza

Podstawowe kryterium wyboru okularów dla krótkowidza to oczywiście względy medyczne, ale podczas zakupu zwracamy uwagę nie tylko na to. Przede wszystkim niezwykle istotne jest ich wykonanie. Nikt nie chce przecież za pół roku kupować nowych, tym bardziej, iż to całkiem spory wydatek. Warto zatem pomyśleć o okularach lepszych niż te z najniższej, najtańszej półki. Ważne, aby były one odporne na odkształcenia oraz różnego innego rodzaju możliwe uszkodzenia. Wbrew pozorom często się zdarza, że ktoś złamie oprawkę lub pęknie ona w najbardziej delikatnym miejscu. Szkiełka również powinny być bardzo wytrzymałe, bowiem o ich stłuczenie czasem naprawdę nietrudno. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty. Osoby, które długo przebywają na słońcu, powinny rozważyć kupno okularów korekcyjnych połączonych z działaniem chroniącym przed promieniami. Świetnym rozwiązaniem np. dla kierowców i osób pracujących przy komputerze są okulary z antyrefleksem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okularów korekcyjnych?

Oprócz kwestii medycznych i czysto technicznych bardzo ważny jest również nasz komfort i wygląd. Z reguły boimy się zacząć nosić okulary, bo mamy wrażenie, że będziemy prezentować się w nich niekorzystnie. Tymczasem, odpowiednio dobrane oprawki i kształt szkieł mogą zdziałać wiele dobrego. Osoby o szerokiej twarzy są w stanie za pomocą okularów optycznie ją wyszczuplić i na odwrót. Bardzo ważny jest także dobór oprawek. Najlepiej, aby współgrały z naszą karnacją, kolorem oczu, włosów. Wiele osób dobiera oprawki adekwatnie do swojego codziennego stylu życia i sposobu ubierania się.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog