Najlepsze okulary na rower

Lato to czas bliższych i dalszych wędrówek rowerowych. Pakując się na wycieczkę, wiele uwagi poświęcamy kwestiom związanym z bezpieczeństwem – dbamy o sprzęt, starannie dobieramy kask i ochraniacze. Równie dużą wagę powinniśmy przykładać do wyboru okularów. To od nich zależy zabezpieczenie naszych oczu przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodliwym promieniowaniem UV oraz dokuczliwymi odblaskami. Podpowiadamy, jak wybrać idealne okulary na rower.

Jak zadbać o oczy?

Pierwszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, kupując okulary sportowe, jest odpowiedni filtr przeciwsłoneczny, chroniący nasz wzrok. Powinien on blokować wszystkie rodzaje promieniowania: zarówno UVA i UVB, jak i UVC. Filtr UV 400 zapewnia 100-procentowe zabezpieczenie oczu. Jakość rozwiązań zastosowanych przez producenta potwierdzają atesty 89/686/EWG, EN 166:2001 i EN 1836+A1:2009 oraz zgodność z normą ISO 9001:2000.

Ważny aspektem sportowych szkieł są także ich zdolności polaryzacyjne. Soczewki te zwiększają kontrast obrazu, jaki obserwujemy w czasie jazdy rowerem, eliminują odbicia i lśnienia. Stosowanie okularów ze szkłami polaryzacyjnymi znacząco zwiększa bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów, dlatego też są one polecane żeglarzom, narciarzom czy – właśnie – rowerzystom. Jeśli jeździmy w po ciemku, rozważmy również kupno okularów o szkłach rozjaśniających, przeznaczonych specjalnie do jazdy w nocy. Zauważalnie poprawiają one widoczność, wytłumiając bliki świateł. Okulary z tego typu soczewkami ma w swej ofercie większość marek, dostępnych na rynku.

W sytuacji, gdy nie możemy się zdecydować na konkretne szkła, ciekawym rozwiązaniem może być kupno jednych okularów o wymiennych soczewkach. Bardzo praktycznym pomysłem są również modele o regulowanym stopniu przyciemnienia – zmienia się je za pomocą jednego dotknięcia obudowy.

Wygodne i wytrzymałe okulary

Kolejna kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę, wybierając okulary na rower, jest wygoda. Ważne jest tutaj nie tylko dopasowanie pod względem wymiarów, lecz również na elementy wykończenia. Od sposobu wykonania nosków i wstawek na zausznikach zależy w dużej mierze komfort użytkowania sprzętu. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie gąbki antyalergicznej. Niebagatelną rolę odgrywa również materiał, z jakiego wykonane są oprawki – powinien być nie tylko lekki i miły w dotyku, ale i wytrzymały, odporny na zarysowania, rozciąganie czy wyginanie. W okularach sportowych stosuje się np. grilamid (odmiana nylonu) czy poliwęglany.

Stylowe okulary

Oczywiście, okulary przeznaczone do uprawiania sportów także podlegają prawom mody. Nad wyglądem poszczególnych modeli pracują sztaby designerów. W związku z tym w sprzedaży znajdują się zarówno wzory klasyczne, jak i modele o ciekawych, kolorowych oprawkach. Wśród okularów przeznaczonych typowo dla cyklistów znaleźć można także modne metaliczne lustrzanki.

Kupując okulary na rower, nie musimy więc wybierać między ich walorami praktycznymi (które decydują przecież o naszym bezpieczeństwie) a stylem. W ofertach producentów każdy znajdzie coś dla siebie.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog | Okulary sportowe