Niebieskie światło ekranów – jak się przed nim chronić?

Znakiem współczesnych czasów stały się niemal wszędobylskie ekrany. Wpatrujemy się w nie m.in. oglądając telewizję, pracując przy komputerze i korzystając ze smartfonów. Każde z tych urządzeń ułatwia pracę, uatrakcyjnia spędzanie wolnego czasu, pomaga rozwijać pasje i męczy oczy. Coraz częściej słyszymy o tym, by chronić je przed światłem niebieskim.

Czym jest światło niebieskie?

Naturalne światło niebieskie to nic innego, jak część światła słonecznego. Dostarczane w odpowiednich ilościach sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu. W codziennym życiu dociera do naszych oczu również sztuczne światło niebieskie emitowane przez oświetlenie energooszczędne i ekrany urządzeń elektronicznych. Ze sztucznym światłem niebieskim mamy do czynienia każdego dnia. Pojawia się przy okazji korzystania z GPSów i smartfonów. Emitują je ekrany tabletów, laptopów i komputerów. Nie brakuje go również podczas oglądania ulubionych filmów i programów telewizyjnych. Wystawianie oczu na długotrwałe działanie światła niebieskiego powoduje ich przemęczenie. Może też być źródłem wielu problemów zdrowotnych. Warto o tym pamiętać i odpowiednio się zabezpieczyć. A można zrobić to w prosty sposób – wystarczy założyć okulary z filtrem światła niebieskiego.

Światło niebieskie – Jak szkodzi?

Światło niebieskie, o ile jest dawkowane w odpowiedniej ilości, ma na nas dobroczynny wpływ. Poprawia samopoczucie, zwiększa wydajność organizmu i pozwala utrzymać koncentrację przez dłuższy czas. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadmierna ekspozycja na światło niebieskie jest szkodliwa. Po kilku godzinach intensywnego wpatrywania się w ekran komputera lub laptopa, wieczorze spędzonym przed telewizorem i zerkaniem do smartfona w międzyczasie oczy robią się zmęczone, a zmęczeniu towarzyszy uczucie suchości i pieczenia. To pierwsze oznaki, że powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę. Z czasem może pojawić się łzawienie, a nawet pogorszenie jakości widzenia i bóle głowy. To efekt nadmiernej, nieprzerwanej aktywności nerwów wzrokowych, które próbują zakomodować nasze oczy. Trzeba też liczyć się z możliwością wystąpienia poważniejszych dolegliwości i problemów z ich zdrowiem: zwyrodnieniem plamki ocznej, a nawet stałego uszkodzenia fotoreceptorów i uszkodzenia wzroku. Wszystko dzieje się stopniowo. Zmiany początkowo są niezauważalne. Do momentu, w którym pojawia się pogorszenie widzenia przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości od oczu.

Filtr światła niebieskiego – Jak to działa?

Nie warto czekać na pierwsze symptomy, wskazujące na to, że wystawiamy się na działanie zbyt dużej ilości światła niebieskiego. Dobrym i rozsądnym rozwiązaniem jest sięganie po okulary do komputera za każdym razem, gdy siadamy przed jakimkolwiek ekranem. Soczewki wyposażone w filtr ograniczą szkodliwe dla oka promienie. Dzięki temu nawet po wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekran telefonu przed zaśnięciem nie trzeba długo czekać na sen i jednocześnie znacznie ogranicza się ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog