Ochrona oczu podczas słonecznych dni – tych błędów nie popełniaj!

Nadeszła wiosna, a wraz z nią cieplejsze i na dodatek słoneczne dni. Warto już teraz przygotować się na sezon letni i zaopatrzyć w potrzebne gadżety. Przede wszystkim niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona oczu. Są one bardzo delikatną częścią naszego ciała i musimy szczególnie o nie dbać. Bardzo zaszkodzić mogą im właśnie promienie słoneczne. Niestety, niektórzy zupełnie to bagatelizują lub też myślą, że wystarczy kupić okulary w sklepie z pamiątkami. Nic bardziej mylnego. Jakich błędów należy się wystrzegać podczas słonecznych dni, by nie zaszkodzić swoim oczom?

Brak odpowiedniej ochrony oczu w słoneczne dni

Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które wynikać mogą z braku ochrony oczu przed promieniami słonecznymi. Tymczasem każdy z nas jest na nie narażony. Słońce najbardziej szkodzi jasnym oczom, głównie błękitnym, ale nie oznacza to, że inni mogą sobie odpuścić ochronę. Podstawowym popełnianym błędem jest zupełny brak okularów przeciwsłonecznych. Często rezygnują z nich ci, którzy noszą już korekcyjne szkła. Tymczasem można zaopatrzyć się w okulary adekwatne do naszej wady wzroku, a zarazem posiadające odpowiednie filtry przeciwsłoneczne. Poza tym coraz popularniejsze stają się przeciwsłoneczne nakładki na okulary.

Kolejny istotny błąd to spoglądanie na słońce. O ile bez okularów raczej trudno jest to zrobić, o tyle wydaje nam się, że z ochroną możemy sobie na to pozwolić. Niestety, nie eliminują one całkowicie zagrożenia i nie są przeznaczone do tego, by podziwiać w nich słońce. Warto także pamiętać o tym, że szkła nie chronią naszych oczu. Nie wystarczy także ich zamknąć podczas np. opalania, bowiem promienie przechodzą przez cienkie powieki. Wiele osób rezygnuje z okularów przeciwsłonecznych, gdy słońce skrywa się nieco za chmurami i jest to kolejny błąd, gdyż chmury, zwłaszcza te pojedyncze, nie zatrzymują wszystkich promieni słonecznych.

Niewłaściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne

Nawet gdy już decydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych, popełniamy naprawdę sporo błędów. Przede wszystkim nie powinniśmy decydować się na kupno okularów za np. 10 zł z supermarketu lub straganu z pamiątkami. Prawdopodobnie taki gadżet może w ogóle nie posiadać filtrów i tylko jeszcze bardziej sobie zaszkodzimy. Zaciemnienie szkieł w takich okularach powoduje rozszerzanie źrenic, a wtedy do oka dociera jeszcze więcej promieni i łatwiej je uszkodzić czy podrażnić. Warto zatem upewnić się czy kupujemy sprawdzony produkt wysokiej jakości, który faktycznie będzie chronić nasz wzrok. Kolejnym błędem jest nieodpowiednie dopasowanie okularów. Przede wszystkim nie mogą one ograniczać nam widzenia, zanadto przyciemniać widok itp. Kiedy chcemy prowadzić samochód, powinniśmy kupić nieco jaśniejsze szkła. Ważne, aby okulary były dość duże, aby z żadnej strony nie docierały do nas promienie słoneczne. Ochrona tylko częściowa mija się przecież z celem. Oprócz tego istotnym błędem jest brak dbałości o okulary. Porysowane, brudne szkła mogą tak naprawdę bardziej nam zaszkodzić niż pomóc w widzeniu otoczenia w intensywnie słoneczne dni.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.