Okulary dla ucznia

okulary dziecięce do komputera z filtrem blue light

W naszym kraju coraz więcej dzieci musi chodzić w okularach. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, kiedy takie produkty do korekcji wzroku są niezbędne oraz jak się z nimi na co dzień obchodzić, aby nie uległy uszkodzeniu.

Kiedy dzieci muszą nosić okulary?

Dorośli powinni bardzo uważnie obserwować swoje pociechy w trakcie oglądania przez nie telewizji czy czytania. Często dzieci nie skarżą się bowiem na kłopoty ze wzrokiem. Istotnymi objawami są na przykład nienaturalne trzymane książki (zbyt blisko lub daleko), mrużenie oczu czy przekrzywianie głowy. W takich sytuacjach konieczne jest badanie wzroku, aby ocenić czy dziecko powinno nosić okulary korekcyjne.

Jak dbać o okulary?

Aby okulary korekcyjne mogły perfekcyjnie wywiązywać się ze swojego podstawowego zadania powinny być czyste. Istotne jest zatem to, aby codziennie usuwać z nich wszelkie zanieczyszczenia oraz zabrudzenia. Poza tym, okulary powinny być delikatnie czyszczone, aby szkła nie zostały zarysowane. Najlepiej jest pokazać dziecku, jak należy to robić i kontrolować go w czasie jego pierwszych prób. Na czym polega prawidłowe czyszczenie? Trzeba użyć miękkiej ściereczki z mikrofazy. Pamiętajcie, że soczewki nie mogą być czyszczone na sucho. Należy zatem użyć właściwego detergentu, którym może być mydło, lub po prostu zwykłej wody.

Oprócz tego, trzeba uświadomić dzieciom, że powinny chować swoje okulary do etui, jeśli w danym momencie nie są im potrzebne (na przykład w trakcie snu). Wyczyszczony futerał przedłuża żywotność tylko produktów i powoduje, że szkła są mniej zabrudzone. Poza tym, dziecku jest zdecydowanie łatwiej znaleźć swoje okulary korekcyjne, jeśli będą one przechowywane zawsze w tym samym miejscu.

Noszenie okularów a zajęcia z wychowania fizycznego

Zaleca się, aby – w większości sytuacji – dzieci zdejmowały okulary w trakcie zajęć z wychowania fizycznego (żeby nie uszkodzić szkieł, oprawek oraz nie skaleczyć się). Niektóre wady wzroku są nieduże i nie przeszkadzają zbyt mocno w aktywności na tych lekcjach.

Co jednak zrobić, kiedy dziecko ma poważniejsze kłopoty z narządem wzroku? W przypadku niektórych zajęć nie jest konieczne zdjęcie okularów (jest to choćby gra w tenisa stołowego, ćwiczenia na siłowni czy zwykłe rzucanie do kosza itp.).

Zazwyczaj jednak okulary muszą być zdjęte. Co zrobić w takiej sytuacji? Bardzo przydają się soczewki kontaktowe. Niektórzy zakładają je właśnie przed zajęciami z wychowania fizycznego i zdejmują zaraz po ich zakończeniu. Dobrze dobrane soczewki gwarantują odpowiednią jakość widzenia, nie są podatne na uszkodzenia oraz nie sprzyjają powstawaniu żadnych skaleczeń. Jeśli zdecydujecie się na ten wariant, to pamiętajcie, że Wasze dzieci muszą nosić ze sobą nie tylko soczewki, ale także płyn oraz ewentualnie lusterko, aby łatwo założyć i zdjąć szkła kontaktowe.

Dlaczego warto mieć zapasowe okulary?

W szkole nie brakuje sytuacji, które mogą narazić okulary na szwank. Nawet na zwykłej przerwie można zostać potrąconym, co spowoduje kontakt okularów z powierzchnią oraz ich rozbicie itd. Dorośli powinni zatem zadbać o to, aby ich pociechy miały w plecaku schowane zapasowe produkty do korekcji wzroku. Dzięki temu – w razie niesprzyjających okoliczności – dzieci będą mogły szybko je założyć i kontynuować swoją obecność na zajęciach.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.