Okulary do czytania a wada wzroku

Przeniesienia niemal wszystkich sfer życia do świata cyfrowego spowodowało, iż znaczną część swojego czasu – czy to wolnego, czy służbowego, spędzamy przed ekranami (monitorów, tabletów, komórek, itd.). Poważnym skutkiem tych zmian jest rosnąca ilość wad wzroku w społeczeństwie. Aby temu przeciwdziałać, należy zacząć myśleć o korzystaniu z okularów korekcyjnych, których powinno się używać nie tylko w pracy, ale również podczas czynności dnia codziennego – m.in. podczas czytania.

W ten sposób zapobiegamy męczeniu się wzroku i nie pogłębiamy wady, którą posiadamy. Należy jednak pamiętać, iż okulary do czytania dla ludzi z wadą wzroku muszą być odpowiednio dobrane i dopasowane do indywidualnych potrzeb. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru i czym się kierować, szukając dla siebie odpowiedniego produktu?

Okulary do czytania a wada wzroku

Wybierając okulary do czytania, musimy przede wszystkim dowiedzieć się, jaką wadę wzroku posiadamy – wśród najczęściej spotykanych znajdują się m.in. astygmatyzm oraz daleko i krótkowzroczność. Astygmatyzm objawia się tym, iż nie widzimy zbyt dobrze zarówno z bliska, jak i daleka. Krótkowzroczność uniemożliwia zaś czytanie z bliskiej odległości, a dalekowzroczność wymusza na nas trzymanie książki, bądź czytnika e-book w znacznym oddaleniu od naszych oczu.

Oprócz tego istnieją choroby oczu np. zaćma, które mogą prowadzić do powolnej utraty wzroku i problemów z niedowidzeniem. Nim zdecydujemy się na kupno okularów do czytania, powinniśmy udać się do specjalisty. W fachowy sposób określi on jaką wadę wzroku mamy i jaki produkt optyczny będzie dla nas najlepszy. Wybierając okulary do czytania powinniśmy zastanowić się również nad dodatkowymi udogodnieniami np. funkcją antyrefleksową soczewek, bądź szkłami asferycznymi.

Okulary do czytania a astygmatyzm

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku u ludzi. Powoduje nieostre widzenie ludzi i przedmiotów, zarówno z daleka, jak i bliska. Kontury obrazów w oczach astygmatyka rozmywają się i bardzo często może dochodzić do zaburzenia postrzegania przestrzeni. Oprócz problemów z widzeniem mogą pojawić się również bóle głowy, częste mruganie, a samo oko będzie o wiele bardziej narażone np. na zapalenie spojówki.

Astygmatyzm należy konsultować z lekarzem oraz bezzwłocznie korygować za pomocą specjalnych okularów. Nieleczony może utrudniać codzienne funkcjonowanie (np. czytanie). Szybką reakcja powinna jego zahamować pogłębianie się wady. Okulary do czytania dla osób cierpiących na astygmatyzm posiadają przede wszystkim szkła tzw. cylindryczne. Dzięki nim załamują światło adekwatnie do poziomu wady u chorego.

Ważne również, aby okulary do czytania dla astygmatyka przylegały należycie do twarzy i nosa, uniemożliwiając zsunięcie się. Dlatego warto zwrócić uwagę na komponenty, z jakich wykonany jest dany produkt, zwłaszcza na materiał, z którego zrobione są oprawki oraz noski.

Jakie okulary do czytania dla astygmatyka?

Jeżeli nie wiesz, jakie okulary dla astygmatyka są najlepsze – powinieneś zapoznać się z naszą ofertą. Sklep Stylion posiada bogaty asortyment, pozwalający na wybór idealnie dopasowanego produktu, który skoryguje wadę i nie pozwoli na jej dalszy rozwój.

Dla astygmatyków najlepszym wyborem będą takie ze szkłami cylindrycznymi oraz oprawkami uniemożliwiającymi zsuwanie się z nosa. Szczególnie polecanym modelem będą okulary z flexem (rodzaj zawiasu teleskopowego), dzięki którym ich ściąganie i zakładanie jest o wiele łatwiejsze. Na dodatek są bezuciskowe, dzięki czemu można nosić je o wiele dłużej bez uczucia bólu i zmęczenia.

Okulary do czytania a krótkowzroczność

Pokłosiem ciągłego używania telefonów (na których ekrany często patrzymy jedynie z bliska), jest ogromna liczba osób cierpiących na krótkowzroczność. Okulary do czytania dla osób, które nie są w stanie spoglądać na obiekty z normalnej odległości i muszą je przybliżać, będą zatem koniecznością.

Czytanie w przypadku krótkowzroczności odbywa się z nosem niemal wciśniętym w książkę, dlatego aby temu zapobiec – należy jak najszybciej skorygować swój wzrok. Pomocne w tym okażą się na pewno okulary do czytania dla krótkowidza. Muszą one mieć specjalne soczewki mocno osadzone w oprawkach. Te z kolei powinny być wykonane z materiałów najlepszej jakości, uniemożliwiających zniszczenie szkieł oraz odpornych na zarysowania i zgniecenia.

Ponadto, dobre okulary do czytania dla krótkowidza są na tyle wygodne w użyciu, iż nie męczą i nie powodują nadmiernego ucisku nosa czy skroni. Wybierając je powinniśmy się zastanowić również nad dodatkowymi funkcjami soczewek np. antyrefleksem. W ten sposób wykluczymy czynniki szkodliwe podczas czytania np. odbite od powierzchni promienie słoneczne, wpadające wprost na naszą siatkówkę.

Jakie okulary do czytania dla krótkowidza?

Najlepsze okulary do czytania dla krótkowidza powinny być nie tylko wygodne w użyciu oraz odporne na zniszczenia i uszkodzenia, ale również modne. Tylko w ten sposób będziemy w stanie od początku noszenia i używania korygować problem oczu.
Jednym godnych polecenia produktów dla osób bliskowzrocznych są okulary z filtrem korekcyjnym oraz funkcją antyrefleks Montana. Dzięki nim można czytać nie tylko książki, ale również korzystać z komputera czy laptopa. Specjalny filtr światła niebieskiego ogranicza działanie szkodliwego promieniowania na nasze oko. Ponadto, okulary posiadają cienkie soczewki asferyczne, dzięki którym prezentują się nadzwyczaj modnie i gustownie.

Okulary do czytania a dalekowzroczność

Przy wadzie wzroku jaką jest dalekowzroczność osoby widzą doskonale obiekty znacznie oddalone od siebie, lecz mają ogromny problem z kształtem i konturem przedmiotów i osób na pierwszym planie. Dolegliwość ta utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz pracę. Tak prozaiczne czynności jak czytanie stają się bardzo trudne i zaczynają wywoływać dolegliwości bólowe, skutecznie zniechęcając do dalszej aktywności.

Okulary do czytania dla dalekowidza są więc niezbędnym sposobem na zatrzymanie postępującej wady i jej korekcję. Wybierając je powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość soczewek oraz oprawek. Od komponentów, z których zostały zrobione zależy bowiem ich trwałość, a także komfort użytkowania. Atutem będą również dodatkowe funkcje okularów np. zawiasy teleskopowe, antyrefleksowe soczewki bądź szkła asferyczne. Uzupełniają one produkt, a także pozwalają zabezpieczyć wzrok przed odblaskami świetlnymi, a także ułatwiają zakładanie i wkładanie. Ponadto, nie powinniśmy również rezygnować ze stylu – okulary do czytania dla dalekowidza mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również modne.

Jakie okulary do czytania dla dalekowidza?

Wybierając okulary do czytania dla dalekowidza warto skorzystać z bogatej oferty naszego sklepu. W asortymencie marki Stylion można znaleźć doskonałej jakości produkty. Wśród nich okulary z filtrem do czytania, a także do pracy przy komputerze. Dzięki powłoce antyrefleksowej eliminują powstawanie uciążliwych odblasków świetlnych.

Okulary te nadają się idealnie zarówno do pracy przy monitorach oraz ekranach, jak i czytania książek czy czytników e-book. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż jest to model uniseks. Styl tych okularów dopasowany jest więc zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.

Okulary do czytania a zaćma

Zaćma to poważna choroba oczu, która bardzo często prowadzi do całkowitej utraty wzroku. W celu jej zatrzymania bądź wyeliminowania wykonuje się zabieg, który polega na zastąpieniu naszej własnej soczewki oka implantem. Po operacji zaćmy wymagane jest chronienie wzroku przed nadmiernym promieniowaniem pochodzenia sztucznego, jak i naturalnego.

Wówczas podczas czynności dnia codziennego – np. czytania, musimy zwrócić szczególną uwagę na ochronę dla naszych oczu. By to robić, warto zaopatrzyć się w odpowiedni produkt optyczny o wysokiej jakości wykonania. Okulary do czytania po operacji zaćmy powinny przede wszystkim posiadać filtr UV oraz filtr światła niebieskiego. W ten sposób zabezpieczymy oczy przed działaniem światła niebieskiego oraz ultrafioletowego.

Okulary do czytania po operacji zaćmy należy stosować za każdym razem, gdy sięgamy po książkę – zwłaszcza w słoneczne dni i na wolnym powietrzu. Pozwoli to na szybszą rekonwalescencję wzroku i całkowity powrót do normalnego funkcjonowania.

Okulary do czytania dla niedowidzących

Osoby, które słabo widzą przeważnie utraciły całkowicie zdolność do ostrego widzenia. Okulary korekcyjne wówczas nie są w stanie skorygować ich wady. Są jednak niezbędne w wykorzystywaniu pozostałej ostrości wzroku. Okulary do czytania dla niedowidzących stanowią więc niezbędne akcesorium, potrzebne do funkcjonowania w życiu codziennym, gdyż umożliwiają np. czytanie ulubionych książek lub gazet. Przy ich wyborze należy kierować się indywidualnością wady wzroku ocenioną przez specjalistę.

Ponadto, warto również wziąć pod uwagę własne upodobania co do koloru i kształtu oprawek oraz obecności dodatkowych udogodnień. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują soczewki asferyczne. Posiadają je m.in. okulary Montana, znajdujące się w naszej ofercie. Szkła dzięki asferyczności są cieńsze, bardziej płaskie i lżejsze, dzięki czemu wyglądają estetyczniej. W kategorii okularów do czytania dla niewidzących, produkty Montana są uważane za półkę premium – polecane szczególnie osobom, które chcą dbać o wzrok wyglądając przy tym stylowo.

Okulary do czytania – czy psują (niszczą) wzrok?

Istnieje popularna opinia, w której okulary do czytania są wrogiem naszego wzroku. Rozleniwiają je i sprawiają, iż tracą naturalną zdolności regulacyjne i adaptacyjne. Czy okulary do czytania psują wzrok? Jest wręcz przeciwnie.

Dobrze dopasowane i dobrane okulary korekcyjne do czytania ułatwiają i wspomagają naturalne funkcje wzroku. Zapobiegają nawrotom nieprzyjemnych bólów i zawrotów głowy, a także wspierają nasze codzienne aktywności, również te poza czytaniem. Ważne jednak, by zacząć używać ich jak najwcześniej – zwłaszcza po 40 roku życia, kiedy dochodzi do naturalnego upośledzenia zmysłu wzroku. Im wcześniej zaczniemy zakładać okulary do czytania, tym szybciej zapobiegniemy dalszemu rozwojowi wad takich jak krótkowzroczność czy astygmatyzm.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy okulary do czytania niszczą wzrok – najlepiej będzie udać się z wizytą do specjalisty, który nie tylko rozwieje potencjalne obawy, ale i jasno określi, jakie soczewki będą dla nas najlepsze. Ponadto, należy wziąć pod uwagę produkty posiadające specjalne zdolności np. funkcję antyrefleksową. W ten sposób w pełni ochronimy nasz wzrok.

Okulary do czytania bez wady wzroku

W pewnym wieku, oko traci swoją naturalną zdolność regulacji i adaptacji. Przyjmuje się, że następuje to ok. 40 roku życia – obecnie jednak granica ta jest przesunięta, ze względu na większą eksploatację naszego wzroku przez ekrany telefonów, komputerów czy telewizorów.

Tak naprawdę każdy z nas ma jakąś wadę wzroku, która w mniejszym bądź większym stopniu się rozwija. Aby temu zaradzić, warto już na wczesnym etapie swoje życia wykorzystywać okulary podczas wytężonej pracy, która może mieć zgubny wpływ na nasz wzrok. Dotyczy to zwłaszcza osób narażonych na mocne działanie światła UV oraz światła niebieskiego. Okulary do czytania bez wady wzroku są uniwersalnym sposobem na zabezpieczenie naszego wzroku przed potencjalnymi czynnikami szkodliwymi. Należy jednak pamiętać o ich ściąganiu podczas normalnych czynność dnia codziennego.

Okulary do czytania bez wady wzroku nadają się do stosowania przez wszystkich, którzy podejrzewają u siebie trudności z widzeniem, oraz są narażeni na długotrwałe czytanie tekstu (bądź śledzenie obrazu na ekranach komputerów).

Dobierając okulary do czytania powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na określenie wady wzroku jaką posiadamy. To od niej zależy: przez jaki czas będziemy musieli je nosić, jakie soczewki będą dla nas najlepsze i czy zobowiązani jesteśmy do uzupełnienia naszego produktu o dodatkowe funkcje.

Wybór okularów powinien nastąpić w oparciu o opinię specjalisty, zaś samo ich kupno powinno odbyć się w profesjonalnym i renomowanym sklepie internetowym, lub salonie optycznym – w ten sposób wybierzemy produkt dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. W asortymencie naszego sklepu znajdziecie okulary do czytania na każdą wadę wzroku, dlatego zachęcamy do zapoznania się z oferowanymi przez Stylion produktami.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.