Okulary do czytania i chodzenia w jednym

Jednym z problemów u osób starszych jest pogarszający się wzrok. Właściwości plamki żółtej oka ulegają pogorszeniu, przez co obiekty znajdujące się zarówno w bliskiej jak i dalekiej odległości stają się niewyraźne. Dużą uciążliwością dla takich osób stanowi również fakt, że każdą ze wspomnianych wad należy korygować innym rodzajem okularów korekcyjnych. Ich częsta zmiana jest więc sporym utrudnieniem. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się okulary progresywne. Ten rodzaj okularów pozwala na doskonałe widzenie obiektów bliskich, jak i dalekich.

Okulary do czytania i chodzenia w jednym – jak działają okulary progresywne?

Przez wielu okulary progresywne nazywane są wieloogniskowymi. Wszystko to z powodu różnych soczewek, które są montowane w większości okularów progresywnych. Użytkownik takich okularów może dokładnie widzieć obiekty oddalone (spojrzenie w górną część okularów) oraz bliskie (spojrzenie w dolną część okularów). Tak zbudowane okulary niwelują konieczność częstej zmiany szkieł korekcyjnych do czytania oraz chodzenia. Dużym mankamentem dawnych okularów progresywnych była dość szeroka strefa przejściowa. Spojrzenie w nią powodowało nieostrość widzenia. Dziś nie jest już to uciążliwe, ponieważ strefa ta jest minimalna. Większość użytkowników progresywnych szkieł korekcyjnych odruchowo przeskakuje na obszar dalekiego lub bliskiego widzenia.

Okulary do czytania i chodzenia w jednym – czy pomogą na starowzroczność?

Starowzroczność jest procesem naturalnym, który zachodzi u każdego człowieka. Przyczyną powstawania staro wzroczności jest zmniejszający się poziom ważnych składników odżywczych w organizmie, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oka. Okulary progresywne również mogą stanowić remedium na problemy związane ze starowzrocznością. Zastosowanie dwóch soczewek w jednej parze okularów poprawia komfort widzenia, a co za tym idzie wykonywania różnych codziennych czynności. Obecnie produkowane okulary progresywne nie wyróżniają się niczym szczególnym wśród innych okularów korekcyjnych.

Wizyta u okulisty a okulary do czytania i chodzenia w jednym

Odpowiedni dobór okularów korekcyjnych powinien być poprzedzony wizytą u wykwalifikowanego lekarza okulisty. Powinien on zbadać oraz określić korekcję na każdym ze szkieł, które wchodzą w skład okularów progresywnych. Niemniej ważny jest również odpowiedni dobór oprawek. Nie wszystkie modele, które obecnie znajdują się na rynku będą odpowiednie. Czasami zdarza się jednak sytuacja, że okulista nie zgodzi się na zastosowanie okularów progresywnych w przypadku konkretnego pacjenta. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, jeśli pacjent cierpi na poważną wadę wzroku. Praca biurowa również może być powodem, przez który wiele osób rezygnuje ze stosowania okularów progresywnych. Konieczność długiego wpatrywania się w ekran monitora, czyli obiekt znajdujący się stosunkowo blisko, może na dłuższą metę powodować dyskomfort. Niekiedy podczas stosowania progresywnych szkieł korekcyjnych mogą pojawić się mdłości lub bóle głowy. Takie symptomy należy zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu lub okulisty, który przepisał szkła korekcyjne.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.