Okulary do czytania – jak działają, dla kogo?

Częste bóle głowy czy też mdłości niekonieczne muszą wiązać się z poważną chorobą. Oczywiście, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jednak w wielu przypadkach rozwiązaniem na często pojawiające się migreny jest zastosowanie okularów do czytania. Czym charakteryzują się okulary do czytania i kto powinien je nosić?

Okulary do czytania a tradycyjne okulary – podobieństwa oraz różnice

Tradycyjne modele okularów oraz te, które przeznaczone są do czytania, nie różnią się pod względem budowy ani sposobu działania. Obydwa posiadają szkła korygujące, które charakteryzują się różną wartością dioptrii (zdolności skupienia lub rozproszenia światła przez soczewkę). Termin okularów do czytania nazywamy te rodzaje okularów standardowych, których korekcja światła wpadającego do ludzkiego oka, jest niewielka. Osoby, którym zalecono stosowanie okularów tego rodzaju, nie muszą nosić ich przez cały czas. Kluczowe dla zdrowia jest jedynie korygowanie widzenia w trakcie czynności, które są obciążające dla wzroku (czytanie, praca przy komputerze, oglądanie TV). Okulary do czytania są więc również przeznaczone do oglądania TV lub pracy przed ekranem komputera.

Kto powinien stosować okulary do czytania?

Okulary te przeznaczone są głównie dla osób, które odczuwają dyskomfort podczas czytania książek lub oglądania telewizji. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o zastosowaniu okularów wszelkiego rodzaju, powinien podjąć okulista. O stan swojego wzroku powinny dbać przede wszystkim osoby powyżej 40 roku życia, ponieważ soczewka w tym wieku nieznacznie traci ona swoje właściwości skupiające.

Okulary do czytania – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Okulary tego rodzaju nie służą do stosowania codziennego. Często są one wielokrotnie zdejmowane oraz na nowo zakładane. Jest to główny powód, dla którego oprawki takich okularów powinny być bardzo wytrzymałe oraz masywne. Niektóre z osób, które stosują takie okulary, z czasem wyrobiły w sobie nawyk noszenia ich w kieszeni. Z jednej strony taki nawyk może okazać się praktyczny. W każdej chwili okulary można wyciągnąć i coś przeczytać. Z drugiej strony oprawki muszą odznaczać się dużą wytrzymałością, aby nie ulec uszkodzeniu podczas przenoszenia w takich warunkach. Oprawki o jaskrawych kolorach umożliwiają łatwiejsze znalezienie ich w mieszkaniu, co może być szczególnie praktyczne dla starszych osób.

Czy stosowanie okularów w trakcie czytania pogarsza wzrok?

Wiele osób twierdzi, że stosowanie tego rodzaju okularów jedynie pogarsza wzrok i może prowadzić do poważniejszych schorzeń takich jak krótkowzroczność, jaskra itp. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie. Okulary do czytanie odciążą wzrok oraz prawidłowo skorygują wiązkę światła, która wpada do oka. Zatem stosowanie takich okularów może długofalowo przynieść jedynie korzyści pod warunkiem, że rodzaj soczewki będzie dobry indywidualnie do wzroku osoby noszącej okulary.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.