Okulary do jazdy nocą. Co warto o nich wiedzieć?

Jazda nocą samochodem dla jednych jest przyjemnością, dla innych utrapieniem. Ruch teoretycznie jest mniejszy na drogach, ale widoczność zdecydowanie gorsza, podobnie jak i nasza czujność. Okazuje się, że nocna podróż autem może być znacznie łatwiejsza, bezpieczniejsza i przyjemniejsza, gdy mamy odpowiednie do tego okulary. Dotyczy to nie tylko osób, które na co dzień muszą nosić szkła korekcyjne. Istnieją także okulary „zerówki” przeznaczone do jazdy nocą. Co odróżnia okulary do nocnej jazdy autem od innych?

Okulary do jazdy nocą – co to takiego?

Nocne prowadzenie samochodu wymaga wzmożonej czujności, ale i świetnego wzroku. Przechodniów w ciemnych ubraniach bardzo łatwo nie zauważyć na drodze czy poboczu, podobnie jak przebiegających przez ulicę zwierząt. Ponadto, wzrok potrzebuje czasu, by przystosować się do panującej wokół ciemności. Sytuacji nie ułatwiają przydrożne lampy oraz światła jadących po przeciwnym pasie samochodów. Na szczęście istnieją specjalne okulary do jazdy nocą. Posiadają jasne szkła w ciepłym kolorze, np. żółtym, pomarańczowym. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ szkła sprawiają, że do oka dociera zdecydowanie mniejsza ilość fal świetlnych generujących ciemne barwy. Doprowadzane są za to żółte i czerwone promienie, a to sprawia, że droga wygląda na znacznie jaśniejszą. Co więcej, tego typu szkła są z reguły antyrefleksyjne i dzięki nim światłą lamp przy jezdni nie będą oślepiać kierowcy. Okulary do jazdy nocą przydają się także podczas niekorzystnych warunków pogodowych, np. w czasie dużego zachmurzenia.

Jak dobrać odpowiednie okulary do nocnej jazdy?

Oczywiście nie wystarczy tylko pójść do sklepu lub wyszukać w internecie okulary z żółtymi szkłami i mieć problem z głowy. Należy bowiem odpowiednio je dobrać – tak jak dobiera się okulary, które nosimy na co dzień. Jeżeli mamy wadę wzroku, powinniśmy zaopatrzyć się w takie szkła do nocnej jazdy, które jednocześnie będą pełnić funkcję korekcyjną. Musimy mieć pewność, że faktycznie mają one takie działanie. Jeśli trudno nam znaleźć tego typu okulary, możemy zdecydować się na soczewki i wówczas kupić zerówki z odpowiednim kolorem szkieł. Niekiedy w sklepach dostępne są również okulary dla kierowców, które można założyć na modele korekcyjne. Kolejną istotną kwestią jest jakość. Cena nie zawsze idzie z nią w parze. Dlatego najlepiej zdecydować się na znaną markę, cieszącą się dobrą opinią. Warto dowiedzieć się czy produkt posiada wymagane atesty, a także przyjrzeć się wykonaniu. Czasem już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest słabe i zbyt długo nam nie posłuży.

Konieczne będzie dokładne dopasowanie okularów. Kiedy prowadzimy pojazd, nie możemy sobie pozwolić na ich poprawianie. Poza tym, okulary nie powinny ograniczać kąta widzenia lub sprawiać, że widziane kolory są zbyt nienaturalne. Od tego wszystkiego zależy przecież nasze bezpieczeństwo na drodze. Nie należy kierować się wyłącznie tym, by oprawki nam się podobały. Zdecydowanie lepiej w tym przypadku kierować się wygodą, jakością i ostatecznym obrazem niż elegancją czy stylem.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog