Okulary do szkoły – o czym warto wiedzieć?

Dawno minęły czasy, kiedy osoby noszące szkła korekcyjne były wyśmiewane przez rówieśników w szkole. Obecnie wiele dzieci już od najmłodszych lat posiada okulary, dlatego widok ucznia w szkłach raczej nikogo już nie dziwi. Wybór oprawek jest bardzo duży i można kupić takie, które będą podobać się dziecku. Okulary dla ucznia powinny być także odporne na uszkodzenia i wygodne. O czym warto pamiętać, wybierając okulary do szkoły?

Jakie powinny być idealne okulary dla dziecka?

Najważniejszą cechą dobrych okularów dla naszej pociechy jest ich wygoda. Nie powinny uwierać ani ocierać wrażliwej skóry twarzy. Niemniej istotną cechę stanowi ich wygląd. Uważnie słuchajmy, co ma do powiedzenia dziecko na temat koloru i kształtu oprawek. Jeżeli okulary przypadną mu do gustu, chętniej będzie je zakładało. Ze względu na aktywny sposób spędzania czasu przez dzieci, kupujmy okulary wykonane z mocnych i lekkich materiałów. Soczewki plastikowe sprawdzą się lepiej niż szklane, ponieważ są lżejsze i nie zbiją się w czasie szkolnych szaleństw naszych pociech. To bardzo ważne, gdyż odłamki stłuczonych okularów mogą uszkodzić wrażliwą gałkę oczną. Warto zadbać o to, by szkła korekcyjne posiadały warstwę antyrefleksyjną i filtry UV.

Gdy dziecko nie chce nosić okularów

Częste zdejmowanie przez dziecko szkieł korekcyjnych stanowi problem doskonale znany rodzicom. Jeśli nasza pociecha niechętnie zakłada okulary, koniecznie reagujmy. Dla prawidłowego przebiegu leczenia wad wzroku niezbędne jest na ogół noszenie szkieł cały czas. Warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się skąd wynika jego niechęć do okularów. Być może powodem są niewygodne oprawki. W takiej sytuacji wystarczy dobrać okulary tak, aby dziecko dobrze się w nich czuło. Wiele pociech chętniej będzie nosić okulary, jeśli zostaną w jakiś sposób spersonalizowane. Przyklejenie na oprawki niedużych kolorowych naklejek może być doskonałym pomysłem. Młodsze dzieci zachęci na pewno przykład bohaterów ulubionych książek bądź kreskówek, którzy noszą okulary korekcyjne.

Przydatny gadżet do okularów dla dzieci

Wiele dzieci zdejmując okulary zapomina gdzie je położyło. Może przyczyniać się to do zgubienia  przedmiotu. W czasie zabawy czy aktywności fizycznej, okulary mogą zsunąć się z nosa i upaść. Aby ochronić szkła przed zniszczeniem lub zaginięciem, warto zabezpieczyć je łańcuszkiem lub specjalnym sznureczkiem, który przytwierdza się do oprawek. Dzięki temu, gdy pociecha będzie chciała na chwilę zdjąć okulary, zostaną one bezpiecznie zawieszone na szyi dziecka.

Uszkodzenie okularów w szkole

Podczas zajęć szkolnych mogą przydarzyć się różne sytuacje prowadzące do zniszczenia okularów. Lekcje wychowania fizycznego stanowią dla szkieł duże zagrożenie. Co zatem robić, jeśli okulary zbiją się w szkole? Według opinii prawników, za szkody wyrządzone na terenie szkoły przez małoletniego odpowiada personel szkoły. Placówki edukacyjne powinny mieć odpowiednią dla tego rodzaju zdarzeń polisę ubezpieczeniową.

Gwarancja na okulary ucznia

Zakup okularów wiąże się z dość dużym kosztem. Warto pamiętać, że w związku z ich zakupem przysługuje nam gwarancja. Jednak dotyczy to tylko uszkodzeń okularów wynikających z wad fabrycznych szkieł lub oprawy. Może zdarzyć się, że w okularach naszego dziecka złuszczy się pokrycie szkieł, pęknie z niewiadomej przyczyny oprawa  lub soczewki będą wypadać z otworów. W takich sytuacjach możemy skorzystać z gwarancji producenta. Niestety, jeśli okulary dziecka doznają uszkodzeń mechanicznych na skutek niewłaściwego obchodzenia się z nimi, koszt naprawy lub wymiany trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Okulary dziecka a dofinansowanie

Kupując dziecku szkła korekcyjne warto skorzystać z dofinansowania. Aby je otrzymać, niezbędna jest recepta od okulisty. Udajmy się z dzieckiem do lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ. Kwota refundacji wynosi, w zależności od wielkości wady wzroku, od 25 do 50 zł za pojedynczą soczewkę. W przypadku okularów dla dzieci można skorzystać z tej formy refinansowania raz na 6 miesięcy.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Bez kategorii