Okulary korekcyjne vs. soczewki – co wybrać?

Wiele osób z wadą wzroku staje przed dylematem, co wybrać: okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. Soczewki kuszą komfortem noszenia. Okulary natomiast wygrywają pod względem utrzymania higieny – zdecydowanie łatwiej o nią zadbać, gdy nie dotyka się bezpośrednio gałki oka. Warto też mieć na uwadze, że nie każdy może skorzystać z wygody, jaką dają soczewki kontaktowe. Co wybrać, by dobrze widzieć i jednocześnie nie narażać się na nieprzyjemności zdrowotne?

Przy stanach zapalnych – wyłącznie okulary korekcyjne

Bez okularów korekcyjnych nie obędą się osoby cierpiące na różnego rodzaju stany zapalne oczu. W takich sytuacjach jakiekolwiek ciało obce w oku może nasilić objawy. Wymagana jest tu również wyjątkowa dbałość o higienę. To natomiast może być trudne, gdy nieunikniony jest bezpośredni kontakt z gałką oczną.

Zdecydowanie bardziej higienicznym, sprzyjającym leczeniu podrażnień i stanów zapalnych oka rozwiązaniem będą okulary korekcyjne

Soczewki kontaktowe na trening, okulary na co dzień

Soczewki kontaktowe bez wątpienia są dużym wybawieniem przy wadzie wzroku dla osób lubiących aktywny tryb życia. Przylegają bezpośrednio do oka, nie zsuwają się z nosa, nie pokrywa ich para przy przejściu z niskiej temperatury do cieplejszego otoczenia. To ogromne zalety sprzyjające podnoszeniu sportowych wyników podczas treningów, gdy zależy nam na wygodzie i prawidłowym wykonaniu ćwiczeń. Soczewki są też wygodne podczas weekendowych wypadów w plener i wędrówkach po okolicy.

Po powrocie do domu warto wyjąć soczewki i sięgnąć po okulary korekcyjne. Nawet najlepszy materiał nie zapewni odpowiedniego przepływu powietrza do oka, a długotrwały kontakt z ciałem obcym może mieć przykre skutki dla wzroku. Dlatego wielu okulistów zaleca, by w ciągu dnia ograniczać korzystanie z soczewek kontaktowych do minimum.

Dodatkowe okulary korekcyjne przydadzą się również osobom, które nie korzystają z soczewek kontaktowych. Zapasowa para okaże się zbawieniem, gdy aktualnie noszona ulegnie przypadkowemu zniszczeniu.

Awaryjne okulary korekcyjne zawsze pod ręką

Zdarza się, że soczewka kontaktowa wypadnie z oka. Jeśli sytuacja ma miejsce w pracy lub w domu, łatwo wyczyścić ją i założyć ponownie. Pod warunkiem, że uda się ją odnaleźć. Na wszelki wypadek zawsze warto mieć pod ręką okulary korekcyjne, po które sięgniemy w sytuacji awaryjnej.

Gdy lekarz postawi diagnozę: wyłącznie okulary korekcyjne

Niektóre schorzenia oka wykluczają korzystanie z soczewek kontaktowych. Przed ich założeniem trzeba więc skonsultować się z okulistą. Lekarz lub optometrysta podpowie też, czy przy danej wadzie wzroku soczewki zdadzą egzamin.

Okulary korekcyjne często wybierają osoby z wadą wzroku wymagającą np. połączenia korekty widzenia z daleka i bliska. W takim przypadku można pójść na kompromis i założyć soczewki kontaktowe do patrzenia w dal, a przy czytaniu korzystać z okularów do bliży. Jest to jednak problematyczne rozwiązanie. Wymaga bowiem zdejmowania szkieł z nosa za każdym razem, gdy trzeba zerknąć nieco dalej niż na odległość wyciągniętej dłoni. Ten problem najwygodniej rozwiązują okulary korekcyjne z osadzonymi w oprawie soczewkami progresywnymi.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog