Okulary polaryzacyjne — po co, dla kogo?

Okulary polaryzacyjne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Cóż jednak tak naprawdę oznacza sformułowanie „Polarized” spotykane na oprawkach?

Polaryzacja to cecha fizyczna szkieł, umożliwiająca redukowanie szkodliwych dla naszego wzroku odblasków i odbić. Uzyskuje się ją poprzez naniesienie na soczewki dodatkowego filtra. Dzięki tej powłoce obraz jest wyraźniejszy, bardziej kontrastowy, a kolory odpowiednio wysycone. Zastosowanie filtra polaryzacyjnego nie zniekształca obrazu, takie szkła mogą być więc z powodzeniem wykorzystywane na przykład podczas uprawiania sportów.

Okulary polaryzacyjne dla kierowców i sportowców

Wspominane tu odblaski i odbicia to jasne refleksy, wynikające ze sposobu rozchodzenia się promieni świetlnych. Powstają najczęściej w sytuacji, gdy światło odbija się od gładkich powierzchni — takich jak tafla wody, śnieg czy mokry asfalt. Występowanie odblasków znacznie utrudnia jazdę samochodem (a także na rowerze czy rolkach). Potrafią one całkowicie oślepić osobę prowadzącą pojazd. Od ich zniwelowania zależeć może bezpieczeństwo na drodze. W związku z tym to kierowcy są grupą, której najczęściej polecane jest stosowanie okularów polaryzacyjnych. Tego typu szkła zmniejszają także zmęczenie oczu, co staje się szczególnie istotne podczas pokonywania długich tras.

Specyfika zagrożenia odblaskami sprawia, że w okulary polaryzacyjne zaopatrują się również osoby, uprawiające sporty. Ze względu na sposób powstawania odblasków są one szczególnie polecane miłośnikom sportów wodnych oraz wędkarzom. Przydają się także podczas górskich wspinaczek i wszędzie tam, gdzie ważna jest ostrość widzenia i bezpieczeństwo. Soczewki z dodatkowym filtrem polaryzacyjnym stosuje się także w goglach narciarskich.

Okulary polaryzacyjne na co dzień

Coraz częściej tego typu okulary znajdują również swoje zastosowanie w codziennym użyciu. Ich wybór ma  w tym wypadku przede wszystkim uzasadnienie zdrowotne. Osoby narażone na odblaski często skarżą się na bóle głowy związane z przebywaniem na słońcu. Odpowiednio dobrana ochrona przed szkodliwym promieniowaniem sprawia, że zmniejsza się znacznie ryzyko zachorowania na schorzenia wzroku. Stosowanie soczewek polaryzacyjnych może uchronić nas przed zapaleniem spojówek, zapaleniem rogówki, a nawet zaćmą czy zwyrodnieniem plamki żółtej.

Kupno okularów polaryzacyjnych powinny rozważyć szczególnie osoby, które borykają się z nadwrażliwością na światło słoneczne. Jeśli po przebywaniu na słońcu oczy bywają podrażnione, zmęczone, a spojówki mają tendencję do zaczerwienia, filtr polaryzacyjny może być rozwiązaniem problemu.

Okulary polaryzacyjne mają więc wiele zastosowań: zarówno chronią wzrok i pomagają zapobiegać chorobom oczu, jak i poprawiają nasze bezpieczeństwo. Ich popularność sprawia, że soczewki z takim filtrem znajdziemy w bardzo wielu różnych oprawkach — nie tylko typowo sportowych, ale i tych przeznaczonych do codziennego użytku. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.