Okulary przeciwsłoneczne fotochromowe – co warto o nich wiedzieć

Okulary przeciwsłoneczne cieszą się ogromną popularnością, nie tylko latem. Są one traktowane zarówno jako skuteczna ochrona oczu przed promieniami słonecznymi, ale także jako gadżet poprawiający komfort widzenia. Ponadto jest to bardzo modna ozdoba i uzupełnienie letniej stylizacji. Niekiedy jednak pojawia się problem z doborem koloru szkieł w okularach. Czarne mogą nadmiernie przyciemniać obraz, z kolei jasne nie zawsze okazują się wystarczające. Rozwiązaniem wydają się być okulary przeciwsłoneczne fotochromowe. Na czym polega ich działanie i co warto o nich wiedzieć?

Czym są fotochromy w okularach?

Okulary fotochromowe zaczęły cieszyć się popularnością w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Cechują się zmianą koloru soczewek w zależności od oświetlenia. Kiedy przebywamy w nasłonecznionym miejscu i co naszych oczu dociera duża ilość promieniowania ultrafioletowego, soczewki ciemnieją. Kiedy przebywamy w cieniu, odbarwiają się. Istotne jest również to, że barwa zmienia się w zależności od rodzaju światła, jego natężenia, a także kąta padania promieni. Technologia ta z roku na rok jest ulepszana i obecnie większość okularów przeciwsłonecznych fotochromowych posiada soczewki, które zmieniają barwę niezwykle szybko i potrafią zaadaptować się do każdych warunków. Najczęściej można je znaleźć w ciemnych kolorach, np. szarym, zielonym, brązowym, czarnym.

Dla kogo są okulary fotochromowe?

Tak naprawdę okulary przeciwsłoneczne fotochromowe mogą przydać się każdemu. Osoby, które spędzają dużo czasu na słońcu, bo np. jest to związane z ich pracą, koniecznie powinny zaopatrzyć się w fotochromowe okulary. Warto również kupić je dzieciom, które chętnie bawią się na świeżym powietrzu. Bez wątpienia każdy dostrzeże ich zalety, jeśli po prostu zależy mu na komforcie. Plażowanie w takich okularach jest bardzo przyjemne, a zarazem dobre dla oczu. Po co kupować dwie pary – jaśniejsze i ciemniejsze, jeśli można mieć takie, które dostosowują się same do oświetlenia? Należy tylko pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w produkt znanej i solidnej marki. Szkoda wydawać pieniądze na niewłaściwą lub słabą ochronę, mogącą bardziej zaszkodzić naszym oczom niż pomóc.

Okulary przeciwsłoneczne fotochromowe – rozwiązanie także dla kierowców

Coraz częściej fotochromowe okulary przeciwsłoneczne noszone są przez kierowców. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bowiem podczas jazdy samochodem nie mamy czasu na to, aby co chwilę zakładać i zdejmować okulary w zależności od intensywności światła. Tymczasem nikt nie powinien prowadzić pojazdu, gdy oślepia go słońce lub też przeciwnie, kiedy ma za mocno przyciemniony obraz. Należy jednak mieć świadomość tego, że okulary fotochromowe działają nieco inaczej, gdy są bezpośrednio na słońcu niż wtedy, kiedy dzieli je jeszcze samochodowa szyba. Przede wszystkim mogą one mieć nieco mniejszą skuteczność, a oprócz tego wolniej zmieniać barwę. To ostatnie może nawet okazać się niebezpieczne, toteż warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości okulary, których działanie jest jak najszybsze. Od pewnego czasu produkowane są okulary fotochromowe, które świetnie sprawdzają się właśnie w samochodzie.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.