Okulary sportowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Oślepiające słońce potrafi skutecznie zepsuć przyjemność z aktywnego spędzania czasu na powietrzu. Zwłaszcza gdy konsekwencją długiej ekspozycji na intensywne promieniowanie jest podrażnienie oczu lub ich choroba. Na tego typu nieprzyjemności szczególnie narażeni są miłośnicy wszelkich sporów outdoorowych. Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary sportowe, by realizacji swoich pasji oddawać się komfortowo i bezpiecznie?

Okulary sportowe – jakie wybrać na rower?

W sportach rowerowych najbardziej praktycznym rozwiązaniem są okulary sportowe o opływowym kształcie. Wyposażone są w duże i wygięte szkła, a całość przylega do twarzy.

Okulary dla rowerzystów często mają kolorowe szkła, a filtrom UV towarzyszą lustrzane powłoki. Ciekawą propozycją są tu modele z wymiennymi szkłami, które można dopasować odpowiednio do warunków pogodowych.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są szkła w okularach do jazdy na rowerze. Powinny one być wytrzymałe na uderzenia, np. kamieniem wyrzuconym przez oponę.

Okulary sportowe do biegania

Biegacze mają w wyborze okularów nieco więcej swobody niż rowerzyści. Tej dyscyplinie sportowej towarzyszą znacznie mniejsze prędkości. Oko nie jest narażone na urazy w takim stopniu, jak podczas jazdy rowerem. Można więc pozwolić sobie na model mniej opływowy i niezbyt ściśle przylegający do twarzy.

Na treningach biegowych przyda się filtr polaryzacyjny blokujący światło odbite np. od mokrej nawierzchni. Szkła o lekkim zabarwieniu pozwolą dostrzec na trasie wszelkie przeszkody i w porę ustrzec się wypadku oraz kontuzji.

Ciekawą propozycją dla biegaczy są okulary sportowe z soczewkami fotochromowymi, które ciemnieją przy zwiększającym się natężeniu UV i rozjaśniają, gdy intensywność promieniowania słonecznego spada. Soczewki tego typu sprawdzają się zarówno przy intensywnym świetle, jak i w sytuacji, gdy jest go zbyt mało.

Okulary sportowe – na jakie noski się zdecydować?

W zależności od modelu, okulary sportowe różnią się między sobą m.in. sposobem trzymania się na nosie użytkownika. Może to być plastikowy mostek lub silikonowe i gumowe skrzydełka. To, jaki nosek będzie najlepszym wyborem, zależy od indywidualnych predyspozycji użytkownika i rodzaju aktywności, przy jakiej planuje korzystać z okularów. Gumowym i silikonowym skrzydełkom łatwiej jest utrzymać je na właściwym miejscu. Na ich korzyść dodatkowo przemawia to, że łatwo dopasować je do kształtu nosa.

Okulary sportowe – wielkość szkieł ma znaczenie

Nie bez znaczenia przy wyborze okularów sportowych jest wielkość szkieł. Przy dyscyplinach, w których liczy się czas reakcji, np. jazda na rolkach lub rowerem, powinny one być na tyle duże, by nie zaburzać pola widzenia. Ciasna ramka, w jakiej osadzone są szkła, stworzy widoczną dla użytkownika granicę okularów i będzie rozpraszała jego uwagę. Mogą też tworzyć się tzw. martwe punkty – strefy, w których przeszkoda staje się niewidoczna. W takiej sytuacji łatwo o groźny w skutkach wypadek.

Wielkość szkieł ma szczególne znaczenie również przy aktywnościach na śniegu lub wodzie, gdy promieniowanie – również to odbite od podłoża – atakuje oczy z niemal każdej strony.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Okulary sportowe