Okulary za kierownicą – czy warto inwestować?

W ofercie większości sklepów z okularami znajdziemy sprzęt stworzony specjalnie z myślą o kierowcach samochodów. Co kryje się za tym sformułowaniem? Czym charakteryzują się takie okulary? I – co najważniejsze – czy warto w nie inwestować?

Okulary oznaczone jako sprzęt dla kierowców wyposażone są w specjalne szkła. W największym uproszczeniu można uznać je za połączenie soczewek przeciwsłonecznych oraz polaryzacyjnych. Ich stosowanie znacząco wpływa na komfort jazdy samochodem, a także na bezpieczeństwo na naszych drogach.

Okulary dla kierowców – zapobieganie odbiciom

Osoby posiadające prawo jazdy z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że prawdziwą zmorą podczas prowadzenia pojazdu potrafią być odblaski. Światło, odbijając się od mokrej nawierzchni, potrafi błyskawicznie oślepić i doprowadzić tym samym do utraty kontroli nad samochodem. Okulary dla kierowców wyposażone są w filtr polaryzacyjny, który zapobiega powstawaniu tego typu niepożądanych efektów.

Dodatkową zaletą jest fakt, że szkła, w jakie wyposażone są okulary dla kierowców, zwiększają kontrast obrazu odbieranego przez nasz wzrok. Większość osób prowadzących pojazdy zauważa wyraźną poprawę widoczności po ich założeniu. A przecież lepsza widoczność to szybszy czas reakcji, a tym samym większe bezpieczeństwo na drodze. Stosowanie powłok antyrefleksyjnych oraz tzw. „blue blokerów” przynosi również ulgę zmęczonym oczom.

Okulary dla kierowców – ochrona w dzień i w nocy

Kolejnym niezmiernie istotnym atutem okularów do prowadzenia samochodu jest zapewnianie przez nie ochrony przeciwsłonecznej. Jest to szczególnie istotne w pogodne, jasne dni. Jeśli zdecydujemy się na tego typu okulary, koniecznie sprawdźmy, czy ich właściwości poparte są stosownymi certyfikatami i atestami (np. CE, ISO 9001:2000 itp.), a zastosowany filtr to co najmniej 400 UV. Zwróćmy uwagę również na stopień przyciemnienia okularów. Zazwyczaj oznaczany jest on cyfrą od 0 do 4. Dla kierowców najodpowiedniejsze są „dwójki” i „trójki”.

Niejako na drugim biegunie wobec szkieł przeciwsłonecznych sytuują się specjalne okulary do jazdy nocnej. Mają one za zadanie poprawę jasności otrzymywanego obrazu. Często są również wzbogacone specjalną powłoką, zapobiegającą pokrywaniu się szkieł parą wodną. Najczęściej takie okulary dla kierowców są wyposażone w żółte szkła, które z zasady rozjaśniają i zwiększają kontrast widzenia.

Czy są jednak takie okulary, których noszenie podczas prowadzenia samochodu jest niewskazane? Taki warunek spełniają okulary o czerwonych soczewkach. Ich zastosowanie sprawia, że światła jadących przed nami pojazdów (a także światła sygnalizacji drogowej) staja się mniej wyraźne. Za ich stosowanie można nawet otrzymać upomnienie od służb mundurowych. Z mandatem możemy się liczyć również w sytuacji, gdy do prowadzenia samochodu użyjemy zwykłych okularów przeciwsłonecznych o stopniu zaciemnienia oznaczonym cyfrą 4. Są one uznawane za zbyt ciemne do kierowania pojazdem.

Jak widać, założenie zwykłych okularów przeciwsłonecznych do jazdy samochodem, nie jest korzystnym rozwiązaniem. Produkty stworzone specjalnie z myślą o kierowcach nie tylko zwiększają komfort jazdy, ale i poprawiają bezpieczeństwo. A na tym nie wolno oszczędzać.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Oprawki