Oprawki okularowe dla osoby starszej

To całkowicie naturalne, że oko wraz z wiekiem traci swoje właściwości. Wraz ze stopniowym pogarszaniem się widzenia, codzienne czynności mogą stać się trudne do wykonania. Przeczytanie ulubionej książki lub rozwiązanie krzyżówki również mogą stać się problematyczne. Jednym z najprostszych rozwiązań tego problemu jest inwestycja w szkła korekcyjne oraz odpowiednie oprawki. Czym się kierować podczas wyboru?

Dlaczego z wiekiem wzrok ulega pogorszeniu?

Już około 40 roku życia niektóre osoby mogą odczuwać pierwsze symptomy, świadczące o konieczności korekcji wzroku przy pomocy szkieł korekcyjnych. Nie należy się jednak martwić. Zmiany w strukturze oka, nazywane prezbiopią, są całkowicie naturalne i dotyczą każdego człowieka.

Komfort czytania dzięki okularom do czytania

Pierwsze symptomy, które wskazują na konieczność stosowania okularów do czytania, są częste bóle głowy po długiej lekturze lub oglądaniu TV. W parze z bólami głowy często występuje również zamazywanie liter podczas czytania nawet z bardzo dużych odległości. Jeżeli więc osobie w podeszłym wieku „brakuje ręki” podczas lektury gazety lub ulubionej książki, to najwyższy czas zainwestować we wspomniane wcześniej okulary do czytania. Zdolność skupiająca soczewki okularów jest uzależniona od wieku oraz indywidualnych właściwości oka. Pierwsze okulary oka, o zdolności skupiającej około 1 Dioptrii, mogą okazać się konieczne się u osób już około 40 roku życia. Około 50 roku życia konieczne mogą okazać się okulary o zdolności skupiającej już około 50 roku życia.

Oprawki do okularów do patrzenia, czyli komfortowe widzenie daleko położonych przedmiotów

Kolejnym rodzajem okularów, które mogą okazać się konieczne w przypadku osób starszych, są tak zwane „okulary do patrzenia”. Konieczność ich stosowania wynika z faktu, że do patrzenia na dalekie odległości, człowiek wykorzystuje górną część soczewki. O odpowiedni dobór okularów tego rodzaju powinien zatroszczyć się wykwalifikowany okulista, który po wykonaniu niezbędnych badań zaleci odpowiedni rodzaj szkieł korekcyjnych.

Praktyczne okulary progresywne – co warto o nich wiedzieć?

Posiadanie okularów do czytania oraz do patrzenia w dal często okazuje się kłopotliwe dla osób starszych. Konieczność częstej zmiany rodzaju noszonych okularów jest irytująca i całkowicie niepraktyczne. Znakomitym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie okularów progresywnych, które dzięki swojej budowie mogą posłużyć zarówno do patrzenia na odległe przedmioty, jak i te znajdując się blisko. To sprytne rozwiązanie niweluje konieczność posiadania przy sobie dwóch par okularów. Okulary progresywne to bardzo skomplikowane szkła korekcyjne, dlatego ich dobór powinien być poprzedzony badaniem u lekarza okulisty oraz wywiadem z pacjentem, w celu ustalenia konkretnych potrzeb.

Dobór okularów progresywnych w zależności od potrzeb

Osoby długo pracujące przy komputerze będą stosowały inny rodzaj okularów progresywnych niż inni. Wynika to z konieczności dodatkowej ochrony wzroku przed niekorzystnym działaniem światła niebieskiego, które emituje monitor komputera.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog