Po co mi okulary z antyrefleksem?

Każdy, kto stanął przed zakupem swoich pierwszych okularów, spotkał się z koniecznością podjęcia decyzji, czy soczewki wyposażyć w dodatkowe filtry i które z nich będą potrzebne. Na ich liście pojawia się antyrefleks. Co to jest i kiedy może się przydać?

Co to jest powłoka antyrefleksyjna?

Wielu użytkowników okularów powłokę antyrefleksyjną traktuje obecnie jako standardowe wyposażenie soczewek korekcyjnych. Nie brakuje jednak osób, które na starcie swojej przygody z korekcją wzroku zastanawia się, czym jest antyrefleks i czy warto dopłacać, by mieć go na swoich okularach.
Powłoka antyrefleksyjna to bardzo cienka warstwa, którą pokrywa się soczewkę okularową z obu stron. Ich główne zadanie to ograniczenie refleksów powstających w momencie, gdy strumień światła odbija się od gładkiej powierzchni. To dzięki nim na szkłach nie pojawiają się złudne obrazy i tzw. mgiełki oraz błyski.

Co daje antyrefleks?

Pierwszą z zalet widocznych już przy pierwszym kontakcie z okularami wyposażonymi w soczewki pokryte powłoką antyrefleksyjną, jest brak różnego rodzaju zjawisk optycznych, występujących na zwykłych szkłach. Jest to szczególnie widoczne po zmroku, gdy w otoczeniu pojawiają się sztuczne źródła światła. Powłoka antyrefleksyjna powoduje, że nie osoba nosząca okulary nie widzi odbicia np. żarówki, co znacznie poprawia widoczność i spowalnia proces męczenia się oczu.
Mniejsza podatność oczu na zmęczenie to kolejna zmiana, jaką zauważą osoby zmieniające okulary ze zwykłymi soczewkami na antyrefleksyjne. Wpływa na to nie tylko brak odbić światła, ale też jego większa przepuszczalność, a w konsekwencji wyraźniejszy obraz.
Warto też wiedzieć, że powłoka antyrefleksyjna jest dodatkowym zabezpieczeniem soczewki przed zarysowaniem. Nawet niewielkie uszkodzenie powierzchni szkła w okularach może niekorzystnie wpłynąć na jakość widzenia, a nawet prowadzić do pogłębiania się wady wzroku. A o zarysowanie soczewki jest bardzo łatwo – wystarczy przetrzeć ją zbyt twardą ściereczką, chusteczką papierową lub skrawkiem koszuli.

Dla kogo okulary antyrefleksyjne?

Okulary z soczewką pokrytą powłoką refleksyjną docenią wszyscy użytkownicy. Szczególnie polecamy je kierowcom, osobom pracującym przy komputerze i zmuszonym do ciągłej korekty wzroku. Ze względu na to, że na antyrefleksach nie pojawiają się odbicia światła mogące zakryć oczy za okularami, polecamy je każdemu, kto zajmuje się pracą związaną z kontaktami interpersonalnymi – rozmówcy nie rozpraszają zjawiska optyczne.
Z okularów antyrefleksyjnych zadowolone będą również osoby, które w codziennej pracy w dużym stopniu angażują swój zmysł wzroku. Przez to, że obraz widziany jest wyraźniej, oczy później się męczą i dłużej zachowają swoją dobrą kondycję podczas długotrwałego wpatrywania się w zapisane arkusze, formularze i dokumenty.
Okulary z soczewkami antyrefleksyjnymi mogą służyć nie tylko osobom z wadą wzroku. W taką powłokę mogą być wyposażone nie tylko szkła korekcyjne, ale też „zerówki”, po które warto sięgnąć w trosce o dobry wzrok.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog