Ponadczasowe lenonki – czy kiedyś wyjdą z mody?

Obecnie okulary przeciwsłoneczne to nie tylko gadżet chroniący przed promieniami słonecznymi, ale wręcz obowiązkowy element stylizacji ceniony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Na rynku dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych, kształtów oprawek itp., toteż mamy w czym wybierać. Szczególnym hitem od kilku sezonów są okulary lenonki. Oprawki w takim kształcie są dostępne nie tylko dla okularów przeciwsłonecznych, ale często także do słynnych zerówek. Czym charakteryzują się lenonki, na czym polega ich fenomen i czy kiedykolwiek wyjdą z mody?

Okulary typu lenonki – krótka historia

Lenonki to okulary charakteryzujące się okrągłymi oprawkami. Ich nazwa pochodzi od Johna Lennona, nieżyjącego już brytyjskiego muzyka. To właśnie on zapoczątkował modę na noszenie okularów lenonek, a trend ten rozprzestrzenił się na całym globie. Szczególną popularność zdobyły w latach 60. wśród  hipisów i stały się niemal obowiązkowym elementem ich subkultury. Co ciekawe, John Lennon nie nosił ich jako pierwszy, były bowiem znane już w drugiej połowie XIX wieku w Anglii pod nazwą „windsors”. Jednak po wybuchu I wojny światowej nieco o nich zapomniano. Z lenonek szczególnie słynie też Ozzy Osbourne czy Axl Rose. Współcześnie noszą je wielbiciele stylu boho oraz osoby utożsamiające się z rockiem, lecz nie tylko. Okulary typu lenonki świetnie sprawdzają się z prawie każdą stylizacją i nie muszą oznaczać przynależności do konkretnego stylu czy subkultury.

Na czym polega fenomen okularów lenonek?

Wiele osób do okularów typu lenonki musi się przekonać, gdyż na pierwszy rzut oka mogą wyglądać nawet nieco śmiesznie. Metalowe oprawki, okrągłe szkła, nietypowy kolor – to wszystko wyróżnia te okulary. Może właśnie dlatego, że wyglądają unikalnie i charakterystycznie, cieszą się popularnością? Fenomen polega prawdopodobnie na tym, iż pasują praktycznie do wszystkiego. Nie trzeba zakładać ich tylko do koszuli w kratę i skórzanej kurtki. Kobiety chętnie zestawiają je np. z letnimi sukienkami, a panowie zakładają lenonki nawet do eleganckich stylizacji. Poza tym okulary nadają się nie tylko na tę porę roku. Na rynku dostępne są także przeróżne szkła – od przezroczystych, po jaskrawe, lustrzane, aż do fioletowych i przyciemnianych. Ogromną zaletą lenonek jest ponadto fakt, że decydują się na nie osoby o różnych kształtach i proporcjach twarzy. Niby okrągłe oprawki okularów nie są dla każdego, ale w tym przypadku ta zasada ewidentnie nie obowiązuje. Lenonki ceni się również dlatego, że zwracają na siebie uwagę i mogą dodać nam odwagi.

Jak długo będzie trwać moda na lenonki?

Z reguły moda na wszystko przemija, ale wydaje się, że okulary lenonki póki co mogą czuć się bezpieczne. Wydaje się wręcz, że coraz więcej osób decyduje się na taki model okularów. Z pewnością przyjdzie taki czas, że szał na nie osłabnie, ale dla zbyt wielu grup lenonki są znakiem rozpoznawczym, by mogły zniknąć całkowicie. Poza tym moda ma to do siebie, że falowo powraca. Lubimy inspirować się tym, co było kiedyś, co dawniej cieszyło się popularnością.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog | Oprawki