Praca przy komputerze - co zrobić żeby nie przemęczać oczu?

Praca przy komputerze - co zrobić żeby nie przemęczać oczu?

- Kategorie: Default

Wiele zawodów wymaga pracy przy komputerze. Nie jest tajemnicą, że wielogodzinne wpatrywanie się w monitor jest nie tylko męczące, ale też może być bardzo szkodliwe dla wzroku. Co zrobić, by nie przemęczać oczu pracując przy komputerze i zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem promieniowania emitowanego przez elektroniczne ekrany?

Okulary „zerówki” z filtrami

Ból głowy, suchość oczu, utrata ostrości widzenia – na te dolegliwości uskarża się wiele osób, których praca polega na wykonywaniu czynności wymagających długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera, laptopa lub tableta. Dużym wsparciem na ten czas są okulary wyposażone w szkła pokryte specjalnymi powłokami. Na uwagę zasługują tu soczewki antyrefleksyjne, które wyeliminują męczące i rozpraszające wzrok odbicia światła. Dużym wsparciem dla oczu będą też szkła z filtrami UV i zatrzymującymi światło niebieskie. Zwłaszcza, że takie promieniowanie towarzyszy nam dzisiaj niemal na każdym kroku, nawet podczas wyglądającego niewinnie przeglądania zawartości smartfona.

Okulary do Komputera i Czytania Plusy z Antyrefleksem Montana BLFBOX67C

Regularnie badaj swój wzrok

Nawet najmniejsza wada wzroku powoduje, że oczy szybciej się męczą. Bierze się to z tego, że muszą one wykonać więcej pracy – nie tylko odpowiednio przekazać obraz, ale też nanieść korektę. Pamiętaj więc, by regularnie odwiedzać okulistę i kontrolować jakość widzenia. Wcześnie wykryta wada wzroku i odpowiednio skorygowana pomoże nie tylko cieszyć się lepszą jakością widzenia i komfortem pracy, ale też pozwoli znacznie spowolnić, a czasem nawet zatrzymać postęp dalszego pogłębiania się wady. Na wizytę u specjalisty umów się, gdy zauważysz u siebie nawet najdrobniejsze pogorszenie jakości widzenia, rozmycia konturów oglądanych obiektów, nasilające się podczas pracy bóle głowy.

Okulary do Komputera i Czytania Plusy z Antyrefleksem Montana BLFBOX67A

Zadbaj o ergonomię stanowiska

Myśląc o tym, by nie przemęczać oczu podczas pracy przy komputerze, zadbaj o ergonomię stanowiska. Zwróć uwagę na to, jak ustawiony jest monitor. Najbardziej optymalne jest skierowanie go bokiem do okna. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiedni dostęp światła i jednocześnie unikniesz męczącego wzrok odbicia promieni świetlnych od ekranu. Nie bez znaczenia jest też odległość, jaka będzie dzieliła Twoje oczy od monitora. Ustaw go 40-75 cm od twarzy. Zwróć przy tym uwagę, by środek ekranu znajdował się 10-22 cm poniżej oczu. W okolicy biurka powieś spokojny, neutralny obraz. W trakcie pracy rób krótkie przerwy – oderwij wzrok od monitora i zerknij na ścianę. Taka gimnastyka oka wzmocni jego mięśnie i korzystnie wpłynie na akomodację. Przez chwilę popatrz w dal, zataczaj oczami ósemki i zerkaj na boki pod różnymi kątami.

Damskie okulary zerówki oversize z ANTYREFLEKSEM T7586

Nawilżaj oczy i pomieszczenie

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor powoduje przesuszenie oka, a to z kolei przyczynia się do szybkiego zmęczenia. Zadbaj więc o to, by pod ręką znalazły się krople nawilżające poprawiające komfort i samopoczucie. Nie pocieraj zmęczonych oczu rękoma, by nie narazić ich na zanieczyszczenie. Zadbaj też o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. W trakcie pracy sięgaj po zdrowe przekąski, mające drogocenny wpływ na wzrok. Nie zapomnij o tym, by regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz. Odkurzaj biurowe sprzęty, biurko i jego otoczenia. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, zaopatrz się w nawilżacz.

Okulary Antyrefleksyjne zerówki Nerdy prostokątne STN-10B

Udostępnij artykuł

stylion.pl Reviews with ekomi-pl.com