Praca przy komputerze – co zrobić żeby nie przemęczać oczu?

Wiele zawodów wymaga pracy przy komputerze. Nie jest tajemnicą, że wielogodzinne wpatrywanie się w monitor jest nie tylko męczące, ale też może być bardzo szkodliwe dla wzroku. Co zrobić, by nie przemęczać oczu pracując przy komputerze i zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem promieniowania emitowanego przez elektroniczne ekrany?

Okulary „zerówki” z filtrami

Ból głowy, suchość oczu, utrata ostrości widzenia – na te dolegliwości uskarża się wiele osób, których praca polega na wykonywaniu czynności wymagających długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera, laptopa lub tableta. Dużym wsparciem na ten czas są okulary wyposażone w szkła pokryte specjalnymi powłokami.
Na uwagę zasługują tu soczewki antyrefleksyjne, które wyeliminują męczące i rozpraszające wzrok odbicia światła. Dużym wsparciem dla oczu będą też szkła z filtrami UV i zatrzymującymi światło niebieskie. Zwłaszcza, że takie promieniowanie towarzyszy nam dzisiaj niemal na każdym kroku, nawet podczas wyglądającego niewinnie przeglądania zawartości smartfona.

Regularnie badaj swój wzrok

Nawet najmniejsza wada wzroku powoduje, że oczy szybciej się męczą. Bierze się to z tego, że muszą one wykonać więcej pracy – nie tylko odpowiednio przekazać obraz, ale też nanieść korektę. Pamiętaj więc, by regularnie odwiedzać okulistę i kontrolować jakość widzenia.
Wcześnie wykryta wada wzroku i odpowiednio skorygowana pomoże nie tylko cieszyć się lepszą jakością widzenia i komfortem pracy, ale też pozwoli znacznie spowolnić, a czasem nawet zatrzymać postęp dalszego pogłębiania się wady. Na wizytę u specjalisty umów się, gdy zauważysz u siebie nawet najdrobniejsze pogorszenie jakości widzenia, rozmycia konturów oglądanych obiektów, nasilające się podczas pracy bóle głowy.

Zadbaj o ergonomię stanowiska

Myśląc o tym, by nie przemęczać oczu podczas pracy przy komputerze, zadbaj o ergonomię stanowiska. Zwróć uwagę na to, jak ustawiony jest monitor. Najbardziej optymalne jest skierowanie go bokiem do okna. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiedni dostęp światła i jednocześnie unikniesz męczącego wzrok odbicia promieni świetlnych od ekranu.
Nie bez znaczenia jest też odległość, jaka będzie dzieliła Twoje oczy od monitora. Ustaw go 40-75 cm od twarzy. Zwróć przy tym uwagę, by środek ekranu znajdował się 10-22 cm poniżej oczu. W okolicy biurka powieś spokojny, neutralny obraz. W trakcie pracy rób krótkie przerwy – oderwij wzrok od monitora i zerknij na ścianę. Taka gimnastyka oka wzmocni jego mięśnie i korzystnie wpłynie na akomodację. Przez chwilę popatrz w dal, zataczaj oczami ósemki i zerkaj na boki pod różnymi kątami.

Nawilżaj oczy i pomieszczenie

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor powoduje przesuszenie oka, a to z kolei przyczynia się do szybkiego zmęczenia. Zadbaj więc o to, by pod ręką znalazły się krople nawilżające poprawiające komfort i samopoczucie. Nie pocieraj zmęczonych oczu rękoma, by nie narazić ich na zanieczyszczenie.
Zadbaj też o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. W trakcie pracy sięgaj po zdrowe przekąski, mające drogocenny wpływ na wzrok. Nie zapomnij o tym, by regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz. Odkurzaj biurowe sprzęty, biurko i jego otoczenia. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, zaopatrz się w nawilżacz.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog | Okulary zerówki