Presbiopia czyli starczowzroczność – czym jest i jak leczyć?

Nie ma złudzeń – każdy z nas na pewnym etapie swojego życia będzie musiał zmierzyć się z problemami ze wzrokiem. Z wiekiem jakość widzenia pogarsza się. Najczęściej dzieje się tak po ukończeniu 40 roku życia. To presbiopia zwana również starczowzrocznością.

Presbiopia – Czym jest starczowzroczność?

Presbiopia związana jest z procesem starzenia się organizmu człowieka. Przebiega w sposób naturalny i na pewnym etapie życia dosięga każdego człowieka. Może pojawić się już po ukończeniu 40 roku życia, gdy mięśnie oka odpowiadająca za jego akomodację ulegną osłabieniu. Presbiopia jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Można go jedynie opóźnić prowadząc zdrowy tryb życia i dbając o prawidłową dietę. Pierwszym sygnałem, że starczowzroczność pojawiła się właśnie w naszym życiu są zauważalne problemy z odczytaniem informacji zawartych na etykiecie produktu w sklepie, wyświetlonych na ekranie monitora lub treści książki. Osoby, które już borykają się z problemem starczowzroczności często żartobliwie mówią, że mają zbyt krótkie ręce, by czytać np. książki lub gazety. Presbiopia bowiem to nic innego, jak problemy z prawidłowym widzeniem obiektów położonych blisko oczu.

Starczowzroczność – Okulary na poprawę widzenia

W pierwszych etapach postępowania starczowzroczności, dotknięta nią osoba odsuwa od siebie tekst lub przedmiot, by lepiej go widzieć. Z czasem wymaga to odległości większej, niż długość ręki. Wówczas niezbędne staje się wsparcie, jakim są okulary, które zastąpią nadwerężoną już czasem zdolność oka do akomodacji. Okulary do czytania to najpopularniejszy i najprostszy sposób leczenia presbiopii. Rzadziej osobom ze starczowzrocznością dobierane są soczewki kontaktowe. Możliwe jest również przeprowadzenie operacji frakcyjnej wymiany soczewki. Operacja polega na tym, że soczewka oka osoby z presbiopią zostaje usunięta, a na jej miejsce wstawia się nowoczesną soczewkę, po której jakość widzenia staje wraca do stanu sprzed wystąpienia starczowzroczności. Okulary do czytania zakłada się w sytuacji, gdy trzeba wykonać czynność wymagającą patrzenia na obiekt znajdujący się blisko oczu, takimi jak np. czytanie książki, patrzenie w ekran telefonu, pisanie i praca przy komputerze. Trzeba pamiętać, że zaburzają one jakość widzenia tego, co jest oddalone od patrzącego. Chcąc dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka, trzeba zdecydować się na okulary z soczewkami progresywnymi. Świat położony blisko i daleko można oglądać w dobrej jakości również przez soczewki kontaktowe stworzone z myślą o osobach z presbiopią. Zakłada się je rano, a zdejmuje wieczorem. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może skorzystać z takiej możliwości. Konieczna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Konieczna jest również szczególna dbałość o higienę zarówno rąk, jak i soczewek kontaktowych. Jakiekolwiek niedopatrzenie w tym zakresie może bowiem doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem oka.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog