Rodzaje szkieł okularowych

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że na rynku jest dostępnych coraz więcej okularów. Producenci prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach, aby jak najbardziej zadowolić swoich klientów. Warto podkreślić, że nie wszystkie okulary są dokładnie tak same zrobione. Jedną z wyróżniających je cech jest rodzaj zastosowanych szkieł okularowych. Z czego zatem wykonywane są soczewki? Jakie powłoki są stosowane przez producentów na szkłach okularowych? O tym wszystkim będziecie mogli przeczytać w naszym dzisiejszym artykule.

Podział soczewek okularowych

Trzeba podkreślić, że obecnie produkowane soczewki okularowe dzielą się na mineralne i organiczne. Produkty z tej pierwszej grupy są wykonane ze szkła. Z kolei soczewki organiczne są robione z plastiku czy tworzyw sztucznych. Warto zaznaczyć, że obecnie coraz popularniejsze są szkła organiczne. Nie dzieje się tak bez przyczyny – w końcu soczewki wykonane z plastiku czy tworzyw sztucznych są lżejsze i dzięki temu ich użytkownicy mogą odczuwać większy komfort w czasie wykonywania różnych, codziennych obowiązków. To jednak nie wszystko. Tego typu szkła charakteryzują się także większą odpornością na stłuczenia.

Warto wiedzieć, że wyróżniamy także podział szkieł okularowych w zależności od sposobu korygowania różnych wad wzroku. Tutaj mamy do czynienia ze szkłami jednoogniskowymi, w których jest zastosowana pojedyncza moc do dalekiego albo bliskiego widzenia. Soczewki dwuogniskowe to podwójna moc do dalekiego i bliskiego widzenia. Tymczasem soczewki progresywne odznaczają się płynną zmianą mocy do dalekiego oraz bliskiego widzenia.

Jakie powłoki można zastosować na szkłach okularowych?

Obecnie jedną z najpopularniejszych powłok stosowanych w okularach jest antyrefleks. Wszystko dlatego, że te okulary przyczyniają się do faktu eliminowania uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych, które powstają na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewek okularowych. To oczywiście powoduje, że oczy są zdecydowanie mniej zmęczone i podrażnione. Dzięki temu właściciele urządzeń z powłokami antyrefleksyjnymi cieszą się optymalnym widzeniem i brakiem wielu skutków ubocznych, na przykład w czasie pracy przy komputerze.

Warto także wspomnieć o soczewkach fotochromowych. Są to szkła, które przyciemniają się lub rozjaśniają w zależności od aktualnego natężenia światła. Dzięki temu użytkownik posiadający taki sprzęt zawsze widzi optymalnie – nieważne czy jest bardzo duże nasłonecznienie czy spore zachmurzenie itd. To oczywiście też przyczynia się do maksymalnego komfortu w czasie wykonywania wielu obowiązków. Warto podkreślić, że okulary fotochromowe są niezwykle popularne wśród kierowców, którzy w każdym momencie prowadzenia samochodów chcą widzieć optymalne.

Coraz częściej stosowane są także powłoki utwardzające, które nakładane są na soczewki organiczne. Dlaczego? Trzeba podkreślić, że takie szkła są dużo bardziej odporne na zatarcia, zarysowania czy uszkodzenia itp. Warto wiedzieć , że taki sprzęt jest nie tylko bardziej trwały, ale także łatwiej go czyścić. Okulary z takimi powłokami są często wybierane przez osoby aktywne fizycznie.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog