Rozjaśniające okulary do jazdy nocą – jak wybrać model dla siebie?

Jazda nocą samochodem ma swoje wady i zalety. Z jednej strony ruch jest dość mały, nie musimy więc obawiać się korków na drodze, ale za to widoczność może być znacznie ograniczona. Bardzo łatwo w takiej sytuacji stracić czujność bądź nie zauważyć przebiegającego przez jezdnię zwierzęcia. Na szczęście odpowiednie okulary mogą pomóc nam bezpiecznie poruszać się autem nocą. Ich podstawowym zadaniem jest rozjaśnianie widzianego obrazu. Na rynku dostępne są najróżniejsze modele tego typu okularów. Jak wybrać odpowiednie dla siebie okulary do jazdy nocą?

Rozjaśniające okulary do jazdy nocą – na czym polega ich działanie?

Człowiek przyzwyczajony jest do widzenia w ciągu dnia. Nocą o wiele trudniej jest nam skupić wzrok na danym punkcie. Poza tym ostrość naszego widzenia może być dużo słabsza. Niestety, nie wszystkie drogi są właściwie oświetlone. Względnie jasno jest na drogach typowo miejskich. W takich sytuacjach o wypadek naprawdę nietrudno. Rozjaśniające okulary do jazdy nocą mają za zadanie ułatwić nam prowadzenie pojazdu w ciemnościach. Mają one jasne szkła w ciepłych barwach. Zazwyczaj są żółte lub pomarańczowe. Dzięki nim do naszych oczu dociera o wiele mniej fal świetlnych odpowiedzialnych za ciemne kolory. Docierają do nas za to promienie czerwone i żółte, dzięki którym droga wydaje się znacznie jaśniejsza. Dodatkową zaletą okularów do prowadzenia auta nocą są antyrefleksy, w które z reguły szkła rozjaśniające są wyposażone. Dzięki nim nie musimy obawiać się, że oślepią nas lampy uliczne albo nadjeżdżające z przeciwnej strony pojazdy.

Dobieramy rozjaśniające okulary do jazdy nocą

Bardzo ważny jest oczywiście odpowiedni dobór rozjaśniających okularów do jazdy nocą. Przede wszystkim, jeśli mamy wadę wzroku, musimy kupić takie szkła, które będą jednocześnie korekcyjne i rozjaśniające. Wówczas dobieramy je zgodnie z naszą wadą. Innym rozwiązaniem jest kupienie soczewek i dzięki temu możemy kupić rozjaśniające okulary zerówki. Na rynku królują również specjalne nakładki rozjaśniające. Oprócz tego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość okularów oraz materiał ich wykonania. Lepiej nie ryzykować i nie kupować bardzo tanich okularów, bowiem szanse na to, iż długo nam posłużą, są raczej znikome. Poza tym warto upewnić się, czy dane szkła posiadają odpowiednie atesty i czy faktycznie mają takie działanie, jakie mieć powinny. Warto też zwrócić uwagę na jakość oprawek, gdyż mogą one wiele nam powiedzieć o wykonaniu całości. Chcemy przecież, aby posłużyły nam jak najdłużej i nie połamały się po kilku dniach. Istotne jest także dopasowanie okularów do kształtu twarzy, nosa itd. Nie chodzi tu o wygląd, a raczej o bezpieczeństwo. Źle dopasowane oprawki mogą zaburzać nam kąt widzenia. Poza tym ciągłe poprawianie okularów może skończyć się utratą kontroli nad pojazdem. Oczywiście dobrze jest wybrać takie, które wizualnie nam się podobają, ale stanowi to tylko dodatkowe kryterium. Najważniejsze jest to, aby dzięki okularom znacznie poprawił się nasz komfort widzenia podczas prowadzenia pojazdów w nocnych ciemnościach.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog