Skąd się wzięły okulary?

Zastanawiasz się, sięgając po swoje okulary, jaka jest ich historia? Sięga ona czasów starożytnych. Wówczas wyglądały one zupełnie inaczej, niż współcześnie. Starożytni Grecy do powiększania oglądanych obiektów wykorzystywali wklęsłe lustra i kuliste naczynia wypełnione wodą. Poznaj historię powstania okularów, które poprawiają jakość patrzenia na otaczający Cię świat.

Długa historia, wiele pomysłów

Za historią dzisiejszych okularów stoi wiele pomysłów i osób, które w swoim życiu borykały się z wadą wzroku. Nad poprawieniem komfortu i ostrości widzenia pracował m.in. rzymski cesarz Neron. Według krążącej legendy, miał on oglądać walki gladiatorów przez wyszlifowany specjalnie do tego celu szmaragd. W podobny sposób z wadami wzroku radzili sobie Chińczycy, którzy w okolicach X wieku sięgali po naturalne, przezroczyste kryształy powiększające obraz i tym samym poprawiające jakość widzenia. Duży krok w kierunku dzisiejszych okularów, w X wieku postawili Arabowie. Wadę wzroku korygowano wówczas pierwszymi przyrządami, które zasługują na miano okularów. Nieco później w Europie wykorzystywano przezroczyste szkło lub kwarc, z którego tworzono coś na kształt kuli spłaszczonej z jednej strony. Płaską część układano na stronie księgi, co dawało efekt powiększenia wybranej części tekstu.

Pierwsze okulary w Europie

Pierwsze okulary w Europie pojawiły się w XIV wieku. Modele te pochodziły z Włoch i były bardzo niedokładne. Oprawki tworzono z drewna i produktów odzwierzęcych: rogów, skóry oraz kości. Przełomowe odkrycia w dziedzinie optyki przyniósł XVI wiek i odkrycia, jakich dokonał Jan Kepler. Okulary szybko stały się symbolem mądrości i bogactwa, bo na ich zakup, ze względu na wygórowaną cenę, mogli pozwolić sobie nieliczni. Pierwsze okulary zbudowane były z jednej soczewki. Tu przełom przyszedł wraz z wynalazkiem Beniamina Franklina, twórcy okularów dwuogniskowych.

Okulary weszły w świat mody

Na przestrzeni lat oprawki okularów zaczęły podążać za aktualną modą i zmieniać się wraz z kolejnymi trendami. Lata 20 w historię świata mody wpisały się m.in. dzięki rozpowszechnionym w tym czasie binoklom. Przełomem w świecie optyki było wynalezienie plastikowych soczewek. Okulary stały się bardziej trwałe i tańsze, co pozytywnie wpłynęło na ich dostępność. Kolejny rok to stworzona w 1959 roku pierwsza soczewka progresywna. Współczesna optyka jest w stanie odpowiedzieć na niemal każdą potrzebę osoby borykającej się z wadą wzroku. Ramię w ramię z nimi idą producenci oprawek okularów, tworząc modele odpowiednie, by osadzić w ramce nawet najbardziej wymagające soczewki. Z ofert dostępnych na rynku każdy „okularnik” wybierze wzór odpowiedni dla siebie nie tylko pod względem kształtu ramki, jej koloru, ale też materiału, z jakiego została zrobiona i filtrów, które dodatkowo poprawiają jakość widzenia. Po okulary coraz częściej sięgamy w ramach profilaktyki, by jak najdłużej cieszyć się nienagannym wzrokiem. Do tego zalecane są okulary z filtrem blokującym światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog