Stopnie zaciemnienia okularów

Jedną z najważniejszych cech okularów jest ograniczona przepuszczalność światła słonecznego. Im bardziej przyciemnione są soczewki, tym mniej szkodliwego promieniowania UV wpada bezpośrednio do naszego oka. Stopnie zaciemnienia określone są odpowiednimi kategoriami i nie mają wpływu na filtry umieszczone w okularach. Poniżej przedstawiamy Państwu charakterystykę poszczególnych kategorii. Dzięki niej spersonalizowanie okularów będzie jeszcze łatwiejsze!

Przyciemnienie okularów – na co zwrócić uwagę?

Zaciemnienie okularów powoduje, iż źrenica naszego oka rozszerza się, co sprawia, że wpada do niego o wiele więcej promieni słonecznych. Ważne jest w tym przypadku, aby okulary, które chcemy zakupić, posiadały filtr UV chroniący nas przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto, stopień zaciemnienia powinien być dobierany bezpośrednio pod preferencje kupującego. Pod uwagę należy wziąć ilość czasu, jaką mamy zamiar spędzić na słońcu, intensywność promieniowania słonecznego oraz środowisko, w którym się znajdujemy, np. czy jest to plaża, górskie zbocze, czy też miejska dżungla. Jest to ważne z tego względu, iż w niektórych miejscach – oprócz standardowego promieniowania świetlnego – narażeni jesteśmy jeszcze na działanie odblasków świetlnych. Są to wszystkie elementy, które odbijają fale słoneczne, np. powierzchnia wody, piasek, śnieg.

Kategoria przyciemnienia – 0

Przepuszczalność światła wynosi od 80 do 100%. Soczewki okularów wyposażonych w przyciemnienie oznaczane jako 0 są praktycznie przezroczyste lub lekko przydymione. Nie chronią wystarczająco przed promieniowaniem słonecznym. Nadają się za to doskonale w środowisku z ograniczoną widocznością, np. podczas mocnego zachmurzenia. Stanowią również barierę dla pyłu lub wiatru, co czyni je doskonałym wyborem dla rowerzystów bądź osób uprawiających wspinaczkę po niższych partiach gór.

Kategoria przyciemnienia – 1

Przepuszczalność światła wynosi od 43 do 80%. Najczęściej soczewki z tej kategorii mają kolor żółty bądź bursztynowy. Okulary wyposażone w zaciemnienie oznaczone cyfrą 1 nadają się do użytkowania w słabych warunkach oświetleniowych np. podczas mgły, gdyż zapobiegają oślepnięciu na skutek odblasków.

Kategoria przyciemnienia – 2

Przepuszczalność światła wynosi od 18 do 43%. Soczewki z takiej kategorii posiadają średnie zaciemnienie, sprawdzające się idealnie w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych, a także w środowisku miejskim oraz w klimacie ze zmienną pogodą.

Kategoria przyciemnienia – 3

Przepuszczalność światła wynosi od 8 do 18%. To najbardziej rozpowszechniona i uniwersalna kategoria przyciemnienia. Soczewki tak zaciemnione radzą sobie zarówno na wakacyjnym urlopie, jak i podczas codziennego użytkowania. Przyciemnienie trzeciej kategorii nie zaburza widzenia kolorów. Barwa soczewek to najczęściej odcienie szarości lub brązu.

Kategoria przyciemnienia – 4

Przepuszczalność światła wynosi od 3 do 8%. Okulary przeciwsłoneczne z przycienieniem czwartej kategorii przygotowane zostały z myślą o bardzo wymagających osobach. Mimo iż bardzo silne zaciemnienie uniemożliwia rozróżnianie kolorów i jazdę samochodem, to doskonale sprawdza się w warunkach skrajnie jasnych. Kategoria ta nadaje się doskonale dla alpinistów, którzy w warunkach wysokogórskich są narażeni na silne promieniowanie słoneczne, a także duże nasycenie środowiska odblaskami (obecność śniegu i lodu).

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.