Wada wzroku a ochrona przed słońcem

Wada wzroku a ochrona przed słońcem

- Kategorie: Default

Ochrona wrażliwych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym to podstawa. Co jednak mają zrobić osoby, zmagające się z wadami wzroku, które nie mogą poprzestać na stosowaniu „zwyczajnych” okularów przeciwsłonecznych? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Jeśli na co dzień nosimy okulary korekcyjne, oczywistym jest, że konieczność wyrównywania wady wzroku musimy uwzględnić również latem. Sposobów na to jest kilka: od połączenia „zwykłych” przeciwsłonecznych okularów z soczewkami kontaktowymi zaczynając, na stosowaniu przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych i okularów z nakładkami kończąc. Przyjrzyjmy się im po kolei...

Soczewki i przeciwsłoneczne okulary korekcyjne

Osoby, które noszą naprzemiennie soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne mają tu ułatwione zadanie. Wystarczy na okres letni do szkieł kontaktowych dodać „zwykłe” przeciwsłoneczne okulary. Jeśli jednak na co dzień nie korzystamy z soczewek kontaktowych, połączenie ich z okularami przeciwsłonecznymi nie będzie najlepszym pomysłem. Rozwiązanie to ma bowiem kilka podstawowych wad. Po pierwsze, soczewki kontaktowe mają określony czas ważności. Nie można w nich również chodzić ciągle, a ich stosowanie pociąga za sobą dodatkowe koszty. Po drugie, aplikację soczewek wiele osób odczuwa jako nieprzyjemną i uciążliwą.

Ciekawszym pomysłem wydaje się zastosowanie specjalnych przeciwsłonecznych okularów, które stworzone są z myślą o osobach borykających się z problemem wady wzroku. Część modeli wyposażona jest w specjalne ramki na korekcyjne szkła. Do nich wstawia się wyrobione u optyka soczewki. Rozwiązanie to jest proste w użyciu, a nakładki tego typu można wygodnie zdejmować, szybko dostosowując okulary przeciwsłoneczne do własnych potrzeb. Z tego ułatwienia mogą korzystać również miłośnicy sportu. Na rynku można znaleźć wiele modeli sportowych okularów z nakładkami korekcyjnymi. W sprzedaży znajdują się zarówno okulary „fabrycznie” wyposażone w tego typu ramki, jak i takie modele, do których można dokupić je osobno – za symboliczną opłatą.

ad93d13a1ae0753578fdddf2e9e5a925 2befab9c1f52a2217972008a9ca5de71

Nakładki na okulary korekcyjne

Niejako przeciwstawnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych nakładek polaryzacyjnych. Je z kolei montuje się do oprawek okularów korekcyjnych, przyciemniając w ten sposób zamontowane w nich na stałe szkła. Do wyboru mamy wiele modeli tego typu nakładek. Różnią się one przede wszystkim kolorem zastosowanej optyki. Na rynku znajdziemy zarówno barwne soczewki (na przykład brązowe lub zielone), jak i klasyczne ciemne szkła. Kupując nakładki, zwróćmy uwagę na zastosowane w nich filtry oraz atesty, którymi chwalą się producenci (na przykład atest 89/686/EWG, EN 166:2001 i EN 1836+A1:2009 oraz zgodność z normą ISO 9001:2000). Obowiązują tu zasady analogiczne do tych, którymi warto się kierować przy wyborze „zwykłych” przeciwsłonecznych okularów – warto zainwestować w szkła z filtrem UV 400, który zapewnia stuprocentową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

01920acfcf0106388784a408f3a7d535 511b87fbf366e85d2d68224e0bc184ef

Okulary korekcyjne nie mogą być zatem przeszkodą w zapewnieniu oczom odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Wręcz przeciwnie – osoby zmagające się z wadami wzroku powinny tym bardziej zadbać o to, by uchronić oczy przed podrażnieniami.

Udostępnij artykuł

stylion.pl Reviews with ekomi-pl.com