Wada wzroku a ochrona przed słońcem – jak zabezpieczyć swoje oczy?

Ochrona wrażliwych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym to podstawa. Co jednak mają zrobić osoby, zmagające się z wadami wzroku, które nie mogą poprzestać na stosowaniu „zwyczajnych” okularów przeciwsłonecznych? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Wada wzroku a okulary przeciwsłoneczne — najpierw badania

W przypadku wady wzroku, przed wyborem odpowiednich okularów przeciwsłonecznych konieczna jest wizyta w profesjonalnym salonie optycznym, którego pracownicy skupią się na dwóch najważniejszych kwestiach. Pierwszą z nich jest dopasowanie okularów do posiadanej wady wzroku, a drugą nasze indywidualne preferencje odnośnie kształtu i funkcjonalności.

Największą popularnością w tym zakresie cieszą się barwione soczewki, które posiadają specjalny filtr przeciwsłoneczny UV 400, ponieważ chroni on oczy przed promieniowaniem UVA i UVB. Jego brak, zwłaszcza w słoneczne dni, może doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości czy nawet uszkodzenia wzroku. Jeśli zaś chodzi o konkretny model okularów, jest on dopasowywany indywidualnie i zwykle uwzględnia panujące akurat trendy. Wizyta u specjalisty okazuje się w takich przypadkach nieodzowna, jeśli osoba z wadą wzroku pragnie zapewnić oczom ochronę, a nie pogorszyć ich stan poprzez noszenie nieodpowiednich szkieł.

Czy osoby z wadą wzroku mogą nosić okulary przeciwsłoneczne?

Mogą, a nawet powinny. Wciąż panuje nieprawdziwe przeświadczenie, że okulary przeciwsłoneczne powinno się nosić wyłącznie w szczególnie słoneczne dni albo jako gustowny dodatek do niektórych stylizacji. Tymczasem promieniowanie UVA i UVB są niebezpieczne dla ludzkiego oka nawet w pochmurne dni, a więc tego rodzaju okulary powinny być przez ludzi używane przez cały rok. O kondycję oczu warto zadbać niezależnie od wieku i posiadanych dolegliwości, ale naturalne jest to, że osoby z wadą powinny poświęcić tej kwestii więcej uwagi.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań dla osób z wadą wzroku, które pozwalają im na ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Są to wspomniane w artykule nakładki korekcyjne stosowane z okularami przeciwsłonecznymi czy też soczewki przeciwsłoneczne, które z powodzeniem można stosować w zestawie z okularami korekcyjnymi. Obfitość opcji do wyboru sprawia, że każdy człowiek może zadbać o oczy w wybrany sposób.

Okulary przeciwsłoneczne na wady wzroku — modele damskie i nie tylko

Chociaż w okularach przeciwsłonecznych najważniejsza jest ich funkcjonalność i realna ochrona oczu, walory estetyczne nie pozostają bez znaczenia. Warto wybierać oprawki, które pasują do kształtu twarzy i czynią ją atrakcyjniejszą czy też są dopasowane do codziennych stylizacji. W sklepie internetowym Stylion.pl na klientów czeka niezwykle bogata oferta okularów produkowanych przez renomowanych producentów, dzięki której nawet najbardziej wymagający klienci mogą z powodzeniem znaleźć model idealny dla siebie.

Popularnością cieszą się damskie okulary kocie oczy, które nadają stylizacji nieco drapieżnego charakteru, ale również okulary Wayfarer czy geometryczne. Poza stylowymi okularami dla kobiet i mężczyzn, można kupić u nas także najróżniejsze okulary dla dzieci z kolorowymi oprawkami, na których nie brakuje dekoracyjnych motywów — dzięki nim dzieci będą chętniej po nie sięgać.

Cena — czy tanie okulary przeciwsłoneczne psują wzrok?

Zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Tanie szkła z marketu czy drogerii nie są wyposażone w odpowiednie filtry, a więc nie są w stanie sprostać temu zadaniu. Ich przyciemniane szkła sprawiają, że człowiek odczuwa większy komfort w słoneczne dni, ale jego oczy wciąż są narażone na szkodliwe działanie promieni. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o brak ochrony, ale również o to, że najtańsze okulary przeciwsłoneczne są dodatkowym, szkodliwym czynnikiem.

Ich noszenie powoduje rozszerzenie źrenic, a w związku z tym do oka wpada jeszcze więcej światła. W rezultacie ich długotrwałe noszenie, zwłaszcza w słoneczne dni, może poskutkować powstaniem narośli na oku, niebezpiecznym zwyrodnieniem plamki żółtej czy zespołem suchego oku, a w skrajnych sytuacjach nawet utratą wzroku. Wybór dobrej jakości okularów w salonie optycznym daje zaś gwarancję tego, że posiadają one odpowiednie filtry i będą stanowiły zabezpieczenia dla oczu przez cały rok.

Jakie okulary przeciwsłoneczne po laserowej korekcji wzroku warto kupić?

Laserowa korekcja wad wzroku jest najmniej inwazyjną i jedną z bezpieczniejszych form leczenia w tym wypadku. Warto jednak wiedzieć o tym, że po zabiegu oczy są szalenie wrażliwe i wymagają dodatkowych środków ochrony. Należą do nich na przykład krople do oczu, unikanie kontaktu ze słoną wodą czy kosmetykami do codziennej pielęgnacji, a także noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych.

Najczęściej wybierane są brązowe okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB, które chronią przewrażliwione oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Po zabiegu korekcji wzroku za pomocą lasera powinno się je nosić zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również korzystanie z nich podczas obsługiwania komputera czy smartfona, ponieważ światło emitowane przez monitory czy wyświetlacze również może okazać się szkodliwe dla oczu.

Jeśli na co dzień nosimy okulary korekcyjne, oczywistym jest, że konieczność wyrównywania wady wzroku musimy uwzględnić również latem. Sposobów na to jest kilka: od połączenia „zwykłych” przeciwsłonecznych okularów z soczewkami kontaktowymi zaczynając, na stosowaniu przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych i okularów z nakładkami kończąc. Przyjrzyjmy się im po kolei…

Osoby, które noszą naprzemiennie soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne mają tu ułatwione zadanie. Wystarczy na okres letni do szkieł kontaktowych dodać „zwykłe” przeciwsłoneczne okulary. Jeśli jednak na co dzień nie korzystamy z soczewek kontaktowych, połączenie ich z okularami przeciwsłonecznymi nie będzie najlepszym pomysłem. Rozwiązanie to ma bowiem kilka podstawowych wad. Po pierwsze, soczewki kontaktowe mają określony czas ważności. Nie można w nich również chodzić ciągle, a ich stosowanie pociąga za sobą dodatkowe koszty. Po drugie, aplikację soczewek wiele osób odczuwa jako nieprzyjemną i uciążliwą.

Ciekawszym pomysłem wydaje się zastosowanie specjalnych przeciwsłonecznych okularów, które stworzone są z myślą o osobach borykających się z problemem wady wzroku. Część modeli wyposażona jest w specjalne ramki na korekcyjne szkła. Do nich wstawia się wyrobione u optyka soczewki. Rozwiązanie to jest proste w użyciu, a nakładki tego typu można wygodnie zdejmować, szybko dostosowując okulary przeciwsłoneczne do własnych potrzeb. Z tego ułatwienia mogą korzystać również miłośnicy sportu. Na rynku można znaleźć wiele modeli sportowych okularów z nakładkami korekcyjnymi. W sprzedaży znajdują się zarówno okulary „fabrycznie” wyposażone w tego typu ramki, jak i takie modele, do których można dokupić je osobno – za symboliczną opłatą.

Niejako przeciwstawnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych nakładek polaryzacyjnych. Je z kolei montuje się do oprawek okularów korekcyjnych, przyciemniając w ten sposób zamontowane w nich na stałe szkła. Do wyboru mamy wiele modeli tego typu nakładek. Różnią się one przede wszystkim kolorem zastosowanej optyki. Na rynku znajdziemy zarówno barwne soczewki (na przykład brązowe lub zielone), jak i klasyczne ciemne szkła.

Kupując nakładki, zwróćmy uwagę na zastosowane w nich filtry oraz atesty, którymi chwalą się producenci (na przykład atest 89/686/EWG, EN 166:2001 i EN 1836+A1:2009 oraz zgodność z normą ISO 9001:2000). Obowiązują tu zasady analogiczne do tych, którymi warto się kierować przy wyborze „zwykłych” przeciwsłonecznych okularów – warto zainwestować w szkła z filtrem UV 400, który zapewnia stuprocentową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Okulary korekcyjne nie mogą być zatem przeszkodą w zapewnieniu oczom odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Wręcz przeciwnie – osoby zmagające się z wadami wzroku powinny tym bardziej zadbać o to, by uchronić oczy przed podrażnieniami.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.