Wady wzroku

Wzrok to jeden z najważniejszych narządów. Warto wiedzieć, że to właśnie przez oczy jest przekazywana zdecydowana większość bodźców do mózgu. Niestety, coraz więcej osób ma kłopoty z oczami. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Jedną z nich są wady genetyczne. Warto też wspomnieć o osobach, które dużo pracują przy urządzeniach elektronicznych (lub z własnej woli surfują po sieci). Ci ludzie też coraz częściej mają kłopoty z różnymi wadami wzroku. Jakie z nich są najpowszechniejsze? W jaki sposób wady wzroku mogą być leczone i jak ich unikać?

Jakie wyróżniamy wady wzroku?

Najbardziej popularną wadą jest dalekowzroczność. Osoba, która ma do czynienia z taką dolegliwością lepiej widzi przedmioty oddalone. Niestety, dalekowzroczność charakteryzuje się gorszym widzeniem przedmiotów, które są blisko. Problemy z tym schorzeniem mają zarówno młodzi, jak i starsi. Warto podkreślić, że  ludzie z dalekowzrocznością nie lubią pracy z bliska lub czytania. Wszystko dlatego, że to schorzenie przeszkadza im w prawidłowym skupieniu i koncentracji na danej czynności. Poza tym, dalekowzroczność powoduje bóle oczu oraz głowy.

Dużo osób w naszym kraju ma też kłopot z krótkowzrocznością. W tym przypadku ludzie z tą dolegliwością lepiej widzą przedmioty znajdujące się w bliższej odległości, a gorzej te zlokalizowane dalej. Warto podkreślić, że to schorzenie także może dotknąć każdego, chociaż w większości przypadków jest to choroba dziedziczna.

Trzeba także wspomnieć o astygmatyźmie. Choroba ta związana jest z niewłaściwą krzywizną rogówki oka. Niestety, dolegliwość prowadzi do nieodpowiedniego skupiania światła i nasilających się problemów ze wzrokiem. Trzeba podkreślić, że najbardziej narażone na astygmatyzm są osoby, które dużo czytają czy pracują przy komputerze. To schorzenie może występować przy dalekowzroczności lub krótkowzroczności.

Wraz z wiekiem coraz więcej osób ma kłopoty ze starczym przytępieniem wzroku. Wszystko dlatego, że soczewka oka nie jest w stanie zmieniać kształtów tak szybko jak dawniej, co oczywiście przyczynia się do kłopotów z oczami. To schorzenie dotyka prawie każdego po 40 roku życia.

Zwyrodnienie plamki żółtej jest powiązane z uszkodzeniem plamki żółtej, czyli obszaru siatkówki odpowiedzialnego za widzenie środkowe. To schorzenie najczęściej dotyka ludzi powyżej 60 roku życia.

Chorobą związana z oczami jest także jaskra. Prowadzi ona do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Niestety, może przyczyniać się też do powstania ślepoty. Na tę chorobę najbardziej są narażone osoby starsze, ludzie z krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością. Ponadto, jaskra może być udziałem ludzi cierpiących na częste migreny czy cukrzycę.

Jak leczyć wady wzroku?

Kluczowe jest częste badanie tego narządu, aby w porę zdiagnozować konkretną wadę. Najczęstszymi przypadkami chorób związanych z oczami są dalekowzroczność i krótkowzroczność. Te kwestie mogą być z powodzeniem leczone dzięki odpowiednim okularom korekcyjnym z minusami (dla osób krótkowzrocznych) i plusami (dla ludzi z dalekowzrocznością).

Warto też zadbać o to, aby troszczyć się o narząd wzroku w czasie wykonywania różnych codziennych czynności. Jeśli na przykład często pracujecie przy komputerze, to warto postawić na okulary z powłoką antyrefleksyjną – aby oczy nie męczyły się i miały optymalne widzenie. Dzięki temu będziecie mieć mniejszą szansę, że nabędziecie różne choroby związane z oczami.

 

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.