Dostawa już za 7,90zł !   Od 100zł Wysyłka Gratis

14 dni na zwrot

Darmowa dostawa od 100zł

Do darmowej dostawy brakuje: [[value]] [[currency]]

Otrzymujesz darmową dostawę!

do kasy suma: 0,00 zł
Jak czytać receptę okularową?

 

Czytanie recepty okularowej może być na początku nieco zawiłe, ale zrozumienie poszczególnych elementów znacznie ułatwi interpretację.

Oto jak interpretować poszczególne informacje z recepty:

 

DAL (do dali) i BLIŻ (do bliży): Oznaczają przeznaczenie okularów. "DAL" to okulary noszone na co dzień, a "BLIŻ" to te korygujące wzrok na bliskie odległości, często używane do czytania.

 

 


SFERA (moc): Określa moc soczewki, gdzie wartość jest równa odwrotności ogniskowej soczewki wyrażonej w metrach. Jeśli wartość ma minus, to oznacza krótkowzroczność, a jeśli plus, to dalekowzroczność.

OP - oko prawe

OL - oko lewe

 


CYLINDER: Służy do korekcji astygmatyzmu, czyli nierównomiernego zakrzywienia soczewki lub rogówki.

 


OŚ (ax): Wartości związane z osadzeniem szkła w oprawie okularowej, potrzebne do korekcji astygmatyzmu, mogą przyjmować wartości od 0 do 180 stopni.

 


PD (odległość źrenic): Konieczna do dopasowania okularów do indywidualnych potrzeb klienta. Może być podana dla każdego oka osobno lub jako sumaryczna odległość obu źrenic.

 


Addycja (tylko przy okularach progresywnych)Addycja jest istotnym parametrem w przypadku okularów progresywnych, szczególnie dla osób z prezbiopią. Jest to dodatkowa wartość mocy potrzebna do korekcji widzenia z bliska. Można ją obliczyć jako różnicę między korekcją do dali a do bliży. W większości przypadków addycja jest taka sama dla obu oczu, jednak czasami może się zdarzyć, że różnią się one dla oka prawego i lewego.

Jeśli na recepcie podana jest tylko jedna wartość addycji, dotyczy ona obu oczu i jest identyczna dla oka prawego i lewego. Możesz ją odczytać jako "add" lub "addycja" z określoną wartością, na przykład "add -1,75". Wtedy ta sama wartość stosuje się dla obu oczu.

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium