Dostawa już za 7,90zł !   Od 100zł Wysyłka Gratis

14 dni na zwrot

Darmowa dostawa od 100zł

Do darmowej dostawy brakuje: [[value]] [[currency]]

Otrzymujesz darmową dostawę!

do kasy suma: 0,00 zł
Jak dobrać rozmiar okularów?
Jak dobrać rozmiar okularów?

Dobór każdego rodzaju okularów (korekcyjnych, przeciwsłonecznych, dla sportowców itd.) ma bardzo duże znaczenie. Oprawki powinny być dopasowane nie tylko do diagnozowanej wady wzroku - w przypadku osób, które mają kłopoty z tym narządem - ale także do kształtu twarzy. Co zatem należy zrobić, aby zagwarantować sobie maksymalny komfort?

Dlaczego prawidłowy dobór okularów jest ważny?

Niektóre osoby bagatelizują tę kwestię i uważają, że nie ma ona aż tak dużego znaczenia. Jest to jednak błędne podejście do tematu. Źle dobrane okulary sprawiają, że wykonywanie codziennych czynności staje się zdecydowanie trudniejsze. Takie osoby czują na każdym kroku dyskomfort, co prowadzi m.in.: do bólu oczu, głowy oraz systematycznie pogarszającego się samopoczucia.

Rozmiar okularów - najważniejsze parametry

Z informacjami zawartymi w dzisiejszym artykule szczególnie powinny zapoznać się osoby, które mają zamiar kupić okulary przez Internet. Wszystkie produkty z tej kategorii posiadają rozmiary dotyczące m.in.: szerokości tarczy (czyli szkła) oraz mostka (jest to najmniejsza odległość pomiędzy szkłami). Parametry podawane są w milimetrach. Osoby, które już kiedyś nosiły jakiekolwiek okulary mogą skorzystać z liczb, które zawarte są na starych oprawkach. Jeśli w czasie chodzenia nie odczuwaliście żadnego dyskomfortu, to znaczy, iż okulary zostały prawidłowo dobrane. W związku z tym, nie należy nic w tej kwestii zmieniać. Jak odczytać wymiary? Szerokość tarczy oraz mostek są parametrami, które występują obok siebie (na oprawce lub mostku). Zazwyczaj rozdzielone są ukośnikiem lub symbolem kwadratu.

 

Następnym ważnym parametrem jest wysokość tarczy, która zazwyczaj jest mniejsza od szerokości. Tak naprawdę tylko w przypadku idealnie okrągłych szkieł te parametry będą identyczne. Należy również zwrócić uwagę na całkowitą szerokość oprawy. To parametr, który określa maksymalną szerokość danego elementu. Kształtuje się od 125 mm do ponad 140 mm. Warto wiedzieć, że tego parametru nie znajdziemy na oprawkach.

 

Istotnym parametrem jest również długość zausznika. Określa ona długość elementu od styku ze szkłem oprawy do samego końca (w stanie wyprostowanym). Poza szerokością tarczy oraz mostkiem jest to 3 parametr, który możemy znaleźć na oprawkach (zazwyczaj jest oddzielony pustym miejscem). Przykładowy zapis to 51(znak kwadratu)18 145 (szerokość tarczy, mostek, długość zausznika - wszystkie wymiary podawane są w milimetrach).

Jak dokonać pomiarów?

Najłatwiej mają osoby, które posiadają już okulary i dobrze się w nich czują. Muszą bowiem tylko odczytać najważniejsze parametry oraz zmierzyć te, które nie są podawane (jak choćby wysokość tarczy). Jeśli macie okulary, na których nie ma żadnych podanych wymiarów (jest to możliwe w przypadku starszych modeli) musicie je wszystkie zmierzyć.

Jak dokonać pomiaru szerokości okularów? Wystarczy położyć okulary na stole, wziąć linijkę oraz określić odległość od punktu najbardziej wysuniętego na lewo do punktu najbardziej wysuniętego na prawo. Przy pomiarze zauszników należy pamiętać, aby zmierzyć je także z zakrzywionym końcem.

W trakcie pomiaru wysokości szkła należy ustawić linijkę na środku tarczy oraz zmierzyć parametr od góry do dołu (oczywiście nie dodając do wyniku oprawek). Mostki powinny mierzone w najwęższej części. W trakcie zakupu nowych okularów przez Internet należy podać wszystkie te parametry, aby wybrać właściwy produkt.

 

>

Inne kategorie
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium